Ostré střety v Paříži. Francouzi protestovali proti novému zákonu o snímání policistů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
28. 11. 2020 18:00
V Paříži i desítkách dalších francouzských měst protestovaly v sobotu tisíce lidí proti návrhu kontroverzního zákona o globální bezpečnosti. Na jeho základě by hrozilo vězení osobám, které by zveřejnily fotografie policistů s úmyslem ublížit jim. Podle kritiků by nařízení narušilo svobodu tisku a právo občanů na informace.
Protesty v Paříži.
Protesty v Paříži. | Foto: Reuters

Francouzští policisté v sobotu odpoledne použili slzný plyn proti protestu několika tisíců lidí v Paříži poté, co maskovaní demonstranti na policejní kordony házeli petardy a kameny a začali stavět barikády.

Většina protestujících si ale podle francouzských médií počínala pokojně. Během potyček nicméně vzplála dvě auta a stavební vybavení. Podle francouzských médií jsou potyčky dílem části demonstrantů označované jako "černý blok" aktivistů antifašistického hnutí.

Pochod v Paříži začal brzy odpoledne, shromáždění se přitom již dopoledne konala v Rennes, v Lille nebo v Montpellier, kde se sešlo několik tisíc lidí. Asi 6000 lidí dorazilo podle policejní prefektury na demonstraci v Bordeaux, kde demonstranti skandovali hesla jako "Vaše zbraně, naše kamery", "Nechte nás natáčet, nechte nás dýchat" či "Vítejte na planetě mlčení".

Přiléváte jen olej do ohně, tvrdí Faure

Nesouhlas s připravenou normou přišel mezi protestující vyjádřit tajemník Socialistické strany Olivier Faure. Ministr vnitra "Gérald Darmanin jen přilévá olej do ohně; to on postavil Francouze proti sobě," řekl Faure v rozhovoru se stanicí BFMTV. Ministr Darmanin ani prezident Emmanuel Macron se k protestům zatím nevyjádřili.

Francouzská vláda tvrdí, že zákonem, za jehož porušení by hrozilo vězení až jeden rok a pokuta 45 000 eur (1,2 milionu Kč), chce chránit příslušníky policejních sborů, kteří obzvlášť v on-line prostředí čelí výhrůžkám. Odpůrci se ale bojí, že opatření může postihnout novináře i další osoby, které policisty natáčejí nebo fotografují při práci.

Reakce veřejnosti se vystupňovaly po dvou incidentech z tohoto týdne. V pondělí policie vyklidila tábor migrantů v centru Paříže, přičemž některá francouzská média označila postup policistů na místě za brutální.

Ve čtvrtek večer se na veřejnost dostaly záběry, jak tři policisté fyzicky napadli a častovali rasistickými urážkami hudebního producenta černé pleti, zatímco v oficiálním záznamu policisté střet popsali velmi odlišně. V obou případech sehrály obrazové záznamy velkou úlohu. Útok policistů prezident Emmanuel Macron označil za ostudu pro Francii.

Jeho předchůdce François Hollande vyzval k vyškrtnutí sporného článku ze zákona. "Pokud text zraňuje svědomí a rozděluje společnost, pokud hrozí vyprovokováním násilí, musí být stažen," uvedl exprezident na Twitteru a zdůraznil, že policie musí postupovat podle zákonů a nepřijatelné chování musí být co nejpřísněji potrestáno.

 

Právě se děje

Další zprávy