Zemřel zastánce eura a kritik invaze do Iráku. Kariéra Jacquese Chiraka obrazem

Zemřel zastánce eura a kritik invaze do Iráku. Kariéra Jacquese Chiraka obrazem
Jacques Chirac (vlevo) byl pravicový politik a v prezidentském úřadě v roce 1995 vystřídal po čtrnácti letech socialistu Francoise Mitterranda. Na snímku oba muži sledují vojenskou přehlídku u příležitosti padesátého výročí konce druhé světové války v roce 1995.
Rok 2006. Chirac se před Elysejským palácem, sídlem francouzských prezidentů, loučí se španělskou královnou Sofií.
Německá kancléřka Angela Merkelová a Jacques Chirac se ve funkcích protnuli jen krátce. Ona se stala kancléřkou v roce 2005, jemu skončilo druhé a poslední volební období v roce 2007.
S bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem si Chirac rozuměl. A to i v době, kdy byl francouzským premiérem ve druhé polovině osmdesátých let.
Foto: Profimedia.cz
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
26. 9. 2019 14:10
Velká postava francouzské, evropské a světové politiky. Muž, který měl velký vliv tři desítky let jako premiér, prezident nebo starosta Paříže. Jacques Chirac, zastánce vzniku eura a kritik americké invaze do Iráku, ve čtvrtek zemřel ve věku 86 let. Připomeňte si jeho život.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy