Zemřel zastánce eura a kritik invaze do Iráku. Kariéra Jacquese Chiraka obrazem

Zemřel zastánce eura a kritik invaze do Iráku. Kariéra Jacquese Chiraka obrazem
Jacques Chirac (vlevo) byl pravicový politik a v prezidentském úřadě v roce 1995 vystřídal po čtrnácti letech socialistu Francoise Mitterranda. Na snímku oba muži sledují vojenskou přehlídku u příležitosti padesátého výročí konce druhé světové války v roce 1995.
Rok 2006. Chirac se před Elysejským palácem, sídlem francouzských prezidentů, loučí se španělskou královnou Sofií.
Německá kancléřka Angela Merkelová a Jacques Chirac se ve funkcích protnuli jen krátce. Ona se stala kancléřkou v roce 2005, jemu skončilo druhé a poslední volební období v roce 2007.
S bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem si Chirac rozuměl. A to i v době, kdy byl francouzským premiérem ve druhé polovině osmdesátých let.
Foto: Profimedia.cz
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
26. 9. 2019 14:10
Velká postava francouzské, evropské a světové politiky. Muž, který měl velký vliv tři desítky let jako premiér, prezident nebo starosta Paříže. Jacques Chirac, zastánce vzniku eura a kritik americké invaze do Iráku, ve čtvrtek zemřel ve věku 86 let. Připomeňte si jeho život.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy