Zemřel zastánce eura a kritik invaze do Iráku. Kariéra Jacquese Chiraka obrazem

Zemřel zastánce eura a kritik invaze do Iráku. Kariéra Jacquese Chiraka obrazem
Jacques Chirac (vlevo) byl pravicový politik a v prezidentském úřadě v roce 1995 vystřídal po čtrnácti letech socialistu Francoise Mitterranda. Na snímku oba muži sledují vojenskou přehlídku u příležitosti padesátého výročí konce druhé světové války v roce 1995.
Rok 2006. Chirac se před Elysejským palácem, sídlem francouzských prezidentů, loučí se španělskou královnou Sofií.
Německá kancléřka Angela Merkelová a Jacques Chirac se ve funkcích protnuli jen krátce. Ona se stala kancléřkou v roce 2005, jemu skončilo druhé a poslední volební období v roce 2007.
S bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem si Chirac rozuměl. A to i v době, kdy byl francouzským premiérem ve druhé polovině osmdesátých let.
Foto: Profimedia.cz
Velká postava francouzské, evropské a světové politiky. Muž, který měl velký vliv tři desítky let jako premiér, prezident nebo starosta Paříže. Jacques Chirac, zastánce vzniku eura a kritik americké invaze do Iráku, ve čtvrtek zemřel ve věku 86 let. Připomeňte si jeho život.
 

Právě se děje

před 22 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 29 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy