Zázrak osm dní poté: Zemětřesení přežil stoletý stařec

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 3. 5. 2015 19:20
Zemětřesení v Nepálu má již více než sedm tisíc obětí a přes 14 tisíc zraněných.
Zemětřesení postihlo i himalájskou oblast.
Zemětřesení postihlo i himalájskou oblast. | Foto: Reuters

Káthmándú - Ještě osm dní po ničivém zemětřesení v Nepálu našli záchranáři přeživší. Tři živí lidé byli vytaženi z trosek svého domu, který se v důsledku otřesů půdy zřítil severovýchodně od hlavního města Káthmándú.

Dva muži a žena z okresu Sindhúpalčok, jejichž nalezení je považováno za zázrak, byli ihned převezeni do nemocnice

Podle agentury AFP byl na jiném místě země v sobotu zachráněn stařec, kterému prý je 101 let. Muž z okresu Nuvakot vzdáleného 80 kilometrů severozápadně od hlavního města byl zraněn pouze lehce a vrtulník jej přepravil do nemocnice.

Dosud poslední živé lidi vytáhli z trosek ve čtvrtek, poté vláda označila naději na objevení dalších přeživších za minimální.

51 mrtvých trekařů

Jinak ovšem přichází z Nepálu zprávy o rostoucím počtu obětí. Záchranáři objevili těla 51 obětí zemětřesení v Nepálu včetně šesti cizinců v trekingové oblasti Langtang. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

V oblasti údolí ležícího přes 60 kilometrů severně od metropole Káthmándú stále pátrají po stovce zahraničních turistů. Po ničivém zemětřesení z minulého týdne bylo podle AFP v postižených oblastech Nepálu dosud objeveno 54 mrtvých cizinců.

Většina z těl nalezených v oblasti Langtang patřila podle úřadů Nepálcům, mezi nimiž byli průvodci, nosiči či majitelé místních ubytovacích zařízení. Mezi šesticí cizinců se dosud podařilo identifikovat jednoho Francouze a jednoho Inda. Stovka cizinců se stále pohřešuje.

Zemětřesení strhlo lavinu v oblasti Mount Everestu. Zprávy hovoří o 18 mrtvých. V základním táboře bylo údajně okolo 1000 horolezců. Je možné, že tam byli i Češi. Nejsou ale mezi mrtvými. | Video: Radan Šprongl

"Naší prioritou bylo evakuovat přeživší, kterých bylo asi 350, z nichž byla polovina turistů či průvodců," řekl AFP Uddáv Prasád Bhattarái z regionálního úřadu.

Zemětřesení podle něj v této oblasti nacházející se poblíž epicentra otřesů způsobilo lavinu a zničilo místní infrastrukturu.

Šéfka delegace EU v Nepálu Rensje Teerinková v pátek uvedla, že mezi oběťmi je dosud registrováno 12 občanů unijních zemí a dalších tisíc lidí z EU je pohřešováno. Většinou šlo podle ní o lidi nacházející se právě v údolí Langtang a v oblasti Lukla nedaleko Everestu.

Mezi oběťmi by neměli být Češi

České ministerstvo zahraničí neví o tom, že by mezi pohřešovanými či mrtvými byli čeští turisté.

Podle českého velvyslance v Dillí Miloslava Staška odletí většina Čechů z Nepálu nejpozději v pondělí, někteří však v zemi dobrovolně zůstanou, protože chtějí pomoct s odstraňováním škod.

Obětí je už přes sedm tisíc

Počet obětí zemětřesení z minulého víkendu v Nepálu už překročil sedm tisíc. Informovala o tom v neděli podle agentury AP tamní policie.

Zraněno bylo více než 14 000 lidí, z nichž přes 6500 je v péči nemocnic. Lidé naléhavě potřebují další materiální pomoc, která se k nim však složitě dostává kvůli nepružným celním předpisům. OSN proto podle agentury AFP vyzvala nepálskou vládu, aby je uvolnila.

Po nalezení dalších mrtvých těl v sutinách domů dosáhl potvrzený počet obětí zemětřesení z 25. dubna už 7040. Zraněno bylo podle aktuální bilance 14 123 lidí, z nichž v nemocniční péči je 6512.

Nepálský ministr financí varoval, že bilance obětí "výrazně vzroste". Některé z okresů zasažené silnými otřesy jsou totiž stále nepřístupné a záchranáři tam ještě nemohli začít zjišťovat následky katastrofy.

"Do některých vesnic jsme se ještě nedostali, a přitom víme, že v nich byly všechny domy zbořeny," prohlásil ministr financí Ram Šaran Mahat.

Pomoc brzdí celní předpisy i špatné letiště

Vlády řady zemí světa mezitím pokračují v posílání stovek tun humanitární pomoci; například Indie vypravila dodávku 100 000 stanů, které by do Nepálu měly dorazit v pondělí. Právě stany či plachty, které patří kvůli nutnosti zajistit pro statisíce lidí nouzové ubytování mezi nejpožadovanější věci, již vláda zvláštním nařízením osvobodila od cel, což jejich distribuci urychluje.

Od katastrofy uplynul týden. Pokud jde o záchranné práce a pomoc, dělali jsme, co bylo v našich silách. Nyní si ale nemyslím, že existuje ještě šance, že by v troskách byli nějací přeživší.

U řady dalších věcí k tomu však zatím nedošlo, a proto šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová vyzvala nepálského premiéra, aby tak jeho vláda učinila.

Připomněla, že Nepál v roce 2007 podepsal úmluvu, která jej zavazuje ke zjednodušení celních a daňových pravidel pro distribuci humanitární pomoci. "Slíbil, že zajistí, aby se tak stalo, takže doufám, že od nynějška uvidíme zlepšení v těchto administrativních záležitostech," řekla Amosová AFP.

Letiště v Káthmándú bylo v neděli podle agentury AP uzavřeno pro velká vojenská a nákladní letadla, která sem dopravují pomoc, neboť na ně podle vedení terminálu není stavěné. Šéf letiště uvedl, že se v jeho povrchu začaly objevovat trhliny a úřady požádaly mezinárodní dárce, aby používali menší letadla.

Český tým už pracuje na místě

Už více než stovku zraněných ošetřil tým českých zdravotníků, který pomáhá po ničivém zemětřesení v Nepálu. Záchranáři zahájili svou činnost ve městě Melamči v sobotu, dva dny po příletu do země.

Čeští zdravotníci v neděli přímo v Melamči ošetřili 42 zraněných, už v sobotu se tu postarali o 26 lidí. Ze 14 lůžek, které mají k dispozici, jich je už jedenáct obsazených.

Mobilní část z týmu téměř čtyřiceti českých zdravotníků a záchranářů v neděli opustila stanoviště v Melamči, které leží asi 40 kilometrů od Káthmándú, a vydala se do odlehlé horské vesnice Navalpúr. Dva lékaři, dvě zdravotní sestry, dva hasiči a velitel týmu tu zajistili ošetření 36 obyvatel několika obcí, kteří nebyli schopni sami se do Melamči dostat.

Horolezci se stáhli

Podle agentury DPA se mezitím stáhly takřka všechny horolezecké výpravy z nejvyšší hory světa Mount Everestu. Ty poslední tak učiní v nejbližších dnech, řekl DPA belgický horolezec Damien François ze základního tábora, který prý vypadá "jako po cunami".

Zemětřesení o síle 7,8 stupně na masivu Mount Everestu spustilo mnoho lavin, které zabily nejméně 18 lidí.

Nepálské úřady naléhavě žádají o další pomoc, zatímco tuny dovezeného materiálu podle agentury Reuters uvázly na letišti v Káthmándú kvůli celním předpisům.

"Od katastrofy uplynul týden. Pokud jde o záchranné práce a pomoc, dělali jsme, co bylo v našich silách. Nyní si ale nemyslím, že existuje ještě šance, že by v troskách byli nějací přeživší," uvedl mluvčí nepálského ministerstva vnitra Lakšmí Prasád Dhakal.

Podle OSN zemětřesení zasáhlo osm milionů z celkových 28 milionů obyvatel země, z toho 1,7 milionu dětí. Otřesy půdy zbořily nejméně 130 000 domů. Dalších 85 000 objektů bylo poničeno.

Nepálská vláda v pátek opět vyzvala dárce z řad mezinárodního společenství, aby do země zaslaly zejména stany, plachty a nejzákladnější zásoby potravin. Některá pomoc, která do země již dorazila, se prý příliš použít nedá. Jestliže dárci nemohou zaslat ty nejpotřebnější věci, měli by raději do Nepálu poslat peníze, vzkázal kabinet.

"Dostali jsme věci, jako je například tuňák či majonéza. K čemu jsou nám dobré? My potřebujeme obilí, sůl a cukr," uvedl nepálský ministr financí Rám Šaran Mahat. Jak ho doplnil ministr informací, Nepál v tuto chvíli nutně potřebuje 400 000 stanů. Zatím jich úřady lidem bez přístřeší poskytly 29 000.

Podle zástupců OSN je však zásadní problém i na straně nepálských úřadů. Část zásob hmotné pomoci totiž již delší dobu čeká na letišti, až budou vyřízeny složité celní formality.

"Neměli by používat celní předpisy platné v době míru," řekl Reuters stálý zástupce OSN v Nepálu Jamie McGoldrick s tím, že by vláda měla dočasně osvobodit od cel další zboží, podobně jako to v pátek učinila se stany a plachtami pro stavbu nouzových přístřešků.

V ulicích Káthmándú mezitím pokračují týmy záchranářů v pátrání po tělech obětí zavalených v sutinách. Zdravotníci, mezi nimiž působí i český záchranný tým ve městě Melamči asi 40 kilometrů od metropole, se obávají možného šíření nakažlivých chorob.

"Nemocnice jsou přeplněné, vody je nedostatek, těla jsou stále pohřbena pod troskami a lidé stále spí pod širým nebem. To je ideální podhoubí pro šíření nemocí," řekl zástupce fondu UNICEF v Nepálu Rownak Khan.

 

Právě se děje

Další zprávy