V Nepálu pohřešují 1000 občanů EU. Mrtvých je potvrzeno 12

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 5. 2015 18:11
Celkový počet mrtvých podle nepálských úřadů překročil 6200.
Nepál po zemětřesení.
Nepál po zemětřesení. | Foto: Reuters

Káthmándú - Mezi oběťmi zemětřesení v Nepálu z minulé soboty je potvrzených 12 občanů Evropské unie.

Dalších tisíc lidí ze zemí unie se ale pohřešuje, sdělila podle agentury Reuters šéfka delegace EU v Nepálu Rensje Teerinková.

Celkový počet mrtvých podle nepálských úřadů překročil 6200.

"Nevíme, kde jsou"

"Nevíme, kde jsou, nebo kde by mohli být," řekla velvyslankyně EU Teerinková o nezvěstných s tím, že jde většinou o turisty z oblastí Langtang a Lukla.

Langtang, kam se cizinci vypravují hlavně za trekkingovou turistikou, leží severně od metropole Káthmándú. Byl zasažen mohutnou lavinou a sesuvy půdy.

Lukla je výchozím bodem pro devítidenní podchod do základního tábora pod Everestem.

Chybí vrtulníky

Záchranářské týmy se v současnosti snaží dostat do odlehlejších oblastí Nepálu. Chybí zejména vrtulníky, ale i běžná velká motorová vozidla pro rychlejší přesuny a také pro přepravu odříznutých turistů a místních obyvatel.

Mezi odříznutými turisty je zřejmě i několik Čechů, kteří uvízli v nedostupné oblasti Lho. Zprostředkované zprávy od jedné české občanky má pojišťovna Generali, která pro ženu připravila leteckou přepravu do Káthmándú. "Nám se podařilo zajistit helikoptéru, ale bohužel se nemůžeme stále spojit s klientkou," řekl dnes ČTK mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.

Kontrolu převzala armáda a OSN, takže se rozdělování pomoci začíná zlepšovat, chybí ale lidské kapacity, říká velvyslanec ČR v Dillí Miloslav Stašek. Obtížné je stále se dostat do odlehlých vesnic | Video: Daniela Drtinová

Vrtulník by podle Cívky mohl případně z okolí kláštera v oblasti Lho dopravit i další uvízlé Čechy. "Asistenční služba mluvila s lidmi z kláštera, snad by tam někde měli být poblíž nějací další Češi, ale od jiné pojišťovny, a s těmi už je jejich pojišťovna také v kontaktu," dodal mluvčí Generali.

Podle diplomatů je pátrání po nezvěstných cizincích komplikované proto, že málokdy nahlašují svým ambasádám, kde se pohybují.

To se projevilo i loni na podzim, kdy desítky lidí zahynuly v Nepálu při sněhové vánici a lavinách. Úřady poté slibovaly, že zpřísní dohled nad pohybem turistů.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí a sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cleveland zaskočil v NBA Philadelphii, které se zranil Embiid

Basketbalisté Clevelandu v NBA překvapivě zvítězili nad Philadelphií 108:94 a potvrdili, že pod novým trenérem J.B. Bickerstaffem se jim daří. Vyhráli třetí zápas z posledních čtyř, předtím na stejný počet vítězství potřebovali 21 utkání. Ve středečním duelu využili i toho, že Philadelphia už v první čtvrtině přišla o svou hvězdu Joela Embiida, který si poranil rameno.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 120:130, Charlotte - New York 107:101, Cleveland - Philadelphia 108:94, Houston - Memphis 140:112, Miami - Minnesota 126:129, Phoenix - LA Clippers 92:102, San Antonio - Dallas 103:109, Utah - Boston 103:114, Washington - Brooklyn 110:106.

Další zprávy