Aktuálně.cz: Miloš Zeman nedávno řekl, že nepřipustí Majdan v České republice. Nemrzí vás jako ukrajinského ministra zahraničí, že prezident Majdan takto chápe?
Pavlo Klimkin: Majdan není o politicích, není o novinářích, není o akademicích. Majdan je o lidech a jejich vůli. Oni se neptají politiků, zda chtějí, nebo nechtějí Majdan. Jestliže Češi chtějí Majdan, je to jejich rozhodnutí. Čili já toto nemohu komentovat.
Pro nás byl Majdan především dobrou, inspirující zkušeností - bodem, ze kterého není návratu. Ve smyslu konce postsovětské Ukrajiny a začátku evropské, demokratické Ukrajiny.
Jak zatěžující jsou některá Zemanova prohlášení pro česko-ukrajinské vztahy? V Radě Evropy například navrhl, aby Krym zůstal Rusku, které by za něj vyplatilo Ukrajině kompenzace.
Jakýkoliv kompromis ohledně Krymu je vyloučen. Rusko poloostrov zabralo a okupuje ho v rozporu s mezinárodním právem. Jde o to, zda respektujete mezinárodní právo a hlavně jestli jste vázán určitými principy a hodnotami.
Buď jste vázáni principy a hodnotami, nebo nejste. Kompromisy v mezinárodní politice sice mohou existovat, ale ne v principech a hodnotách. Nemůže být žádný kompromis ohledně Krymu. Dostaneme ho zpět na Ukrajinu.
Kdo je Pavlo Klimkin?
- Narodil se v roce 1967, vystudoval matematiku a fyziku v Moskvě.
- Ministrem zahraničí Ukrajiny je od června 2014.
- Za ukrajinskou stranu se podílel na vyjednávání o Asociační dohodě s Evropskou unií. Dohodu na konci roku 2013 tehdejší prezident Viktor Janukovyč na nátlak Ruska nepodepsal a začaly protesty na Majdanu.
- V letech 2012 až 2014 byl velvyslancem Ukrajiny v Německu.
A vliv Miloše Zemana na česko-ukrajinské vztahy?
Česko-ukrajinské vztahy jsou o lidech - Ukrajincích a Češích. Nejsou o některých politicích. V zásadě si navzájem rozumíme a soucítíme spolu. Mnoho Ukrajinců žije v České republice a postoj k nim je nyní skutečně velmi dobrý. Vyjadřování názorů některých politiků by vztahy nemělo ohrozit.
Trumpova podpora Ukrajiny
Mnoho se hovořilo a psalo o obavách Ukrajiny z amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho blízkosti k Rusku i Vladimiru Putinovi. Jak více než rok po nástupu Donalda Trumpa do funkce hodnotíte vztahy mezi Kyjevem a Washingtonem?
Ve Spojených státech existuje shoda obou velkých politických stran v podpoře Ukrajiny. Současná administrativa nás podporuje, o tom nemůže být sporu. Spolupracujeme v bezpečnosti a obraně, USA podporují naše reformy a dodávají nám obranné zbraně, trénují ukrajinské vojáky.
Podívejte se například na naše ulice. Nová dopravní policie je viditelnou známkou americké pomoci a podpory. Není důvod k pochybám o tom, zda Spojené státy Ukrajinu podporují.
Existuje ještě možnost, že by došlo k úplnému přerušení diplomatických vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem?
Mezi námi a Ruskem nebude důvěra mnoho let, možná několik generací. V současné době máme s Moskvou nejnižší možný diplomatický kontakt. A to jen proto, že stále více než tři miliony Ukrajinců žijí v Rusku.
Ekonomické kontakty se ale snižují. Ještě před čtyřmi roky připadalo na Rusko 34 procent naší celkové obchodní výměny, nyní je to sedm procent. Z toho vidíte, jakým směrem se vztahy vyvíjí. Pro většinu Ukrajinců jsou nyní vztahy k Rusku založené na důvěře nemožné.