Zeman podpořil Jordánsko v boji s islamisty a nabídl pomoc

ČTK ČTK
10. 2. 2015 15:08
Česko a Jordánsko připravily dohodu o vzájemné energetické spolupráci. Spočívat má třeba ve výměně znalostí a informací.
Miloš Zeman je velkým kritikem islámu.
Miloš Zeman je velkým kritikem islámu. | Foto: Vojtěch Marek

Ammán - Prezident Miloš Zeman podpořil Jordánsko v boji proti mezinárodnímu terorismu. Česko je podle něj připraveno se podílet na společné akci proti extremistům. Na česko-jordánském podnikatelském fóru v Ammánu řekl, že až bude terorismus poražen, zůstane prostor pro ekonomickou spolupráci.

Jordánsko minulý týden zvýšilo svou účast na mezinárodní akci proti organizaci Islámský stát poté, co radikálové zveřejnili video s brutální vraždou zajatého jordánského pilota. Zeman opět Jordánsku vyjádřil svou účast.

"To, co potřebujeme, je solidarita s Jordánskem nejenom slovní, ale i skutečná. Konkrétní solidarita začíná bojem proti základnám takzvaného Islámského státu. Mohu vás ujistit, že Česká republika je připravena podílet se na této aktivitě," řekl Zeman.

Předseda jordánské vlády Abdalláh Ansúr na recepci českého velvyslanectví poznamenal, že boj proti Islámskému státu není pouze bojem Jordánska a států na Blízkém východě, ale celosvětovou záležitostí. Podotkl, že islám je rukojmím terorismu, a odmítl jednostranný pohled na toto náboženství.

Jaderná elektrárna pro Jordánsko

Český prezident poznamenal, že Česko by Jordánsku také mohlo pomoct při zajištění energetické bezpečnosti. Země je v současné době závislá na dovozu surovin ze zahraničí. V Jordánsku chce proto Zeman mluvit třeba o výstavbě první jordánské jaderné elektrárny. Obě země proto na příležitost Zemanovy návštěvy připravily dohodu o vzájemné energetické spolupráci. Spočívat má třeba ve výměně znalostí a informací.

Zemana podle Svazu průmyslu a obchodu na Blízký východ doprovodily čtyři desítky podnikatelů. Jsou mezi nimi i zástupci zbrojního průmyslu nebo jaderné energetiky.

Česko má s Jordánskem kladnou obchodní bilanci. Loni do arabské monarchie vyvezlo zboží za téměř 686 milionů korun a dovezlo jen za 14 milionů. V tabulce všech zemí světa je Jordánsko v dovozu do Česka až na 150. místě. Češi do země nejvíce vyváží papír, stroje například na zpracování tabáku, traktory nebo zbraně.

Zeman dnes také navštívil místní nemocnici, kam již potřetí český lékařský tým přijel léčit syrské děti s vrozenou srdeční vadou. Český prezident se svou manželkou Ivanou dětem rozdal dárky, mezi kterými byly třeba plyšové hračky jako Krteček.

Odpoledne si měla delegace prohlédnout věhlasné skalní město Petra. Kvůli písečné bouři ale byl program prezidenta změněn. Zůstal proto delší dobu na recepci ambasády v hovoru s pozvanými hosty.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy