Zeman podpořil Jordánsko v boji s islamisty a nabídl pomoc

ČTK ČTK
10. 2. 2015 15:08
Česko a Jordánsko připravily dohodu o vzájemné energetické spolupráci. Spočívat má třeba ve výměně znalostí a informací.
Miloš Zeman je velkým kritikem islámu.
Miloš Zeman je velkým kritikem islámu. | Foto: Vojtěch Marek

Ammán - Prezident Miloš Zeman podpořil Jordánsko v boji proti mezinárodnímu terorismu. Česko je podle něj připraveno se podílet na společné akci proti extremistům. Na česko-jordánském podnikatelském fóru v Ammánu řekl, že až bude terorismus poražen, zůstane prostor pro ekonomickou spolupráci.

Jordánsko minulý týden zvýšilo svou účast na mezinárodní akci proti organizaci Islámský stát poté, co radikálové zveřejnili video s brutální vraždou zajatého jordánského pilota. Zeman opět Jordánsku vyjádřil svou účast.

"To, co potřebujeme, je solidarita s Jordánskem nejenom slovní, ale i skutečná. Konkrétní solidarita začíná bojem proti základnám takzvaného Islámského státu. Mohu vás ujistit, že Česká republika je připravena podílet se na této aktivitě," řekl Zeman.

Předseda jordánské vlády Abdalláh Ansúr na recepci českého velvyslanectví poznamenal, že boj proti Islámskému státu není pouze bojem Jordánska a států na Blízkém východě, ale celosvětovou záležitostí. Podotkl, že islám je rukojmím terorismu, a odmítl jednostranný pohled na toto náboženství.

Jaderná elektrárna pro Jordánsko

Český prezident poznamenal, že Česko by Jordánsku také mohlo pomoct při zajištění energetické bezpečnosti. Země je v současné době závislá na dovozu surovin ze zahraničí. V Jordánsku chce proto Zeman mluvit třeba o výstavbě první jordánské jaderné elektrárny. Obě země proto na příležitost Zemanovy návštěvy připravily dohodu o vzájemné energetické spolupráci. Spočívat má třeba ve výměně znalostí a informací.

Zemana podle Svazu průmyslu a obchodu na Blízký východ doprovodily čtyři desítky podnikatelů. Jsou mezi nimi i zástupci zbrojního průmyslu nebo jaderné energetiky.

Česko má s Jordánskem kladnou obchodní bilanci. Loni do arabské monarchie vyvezlo zboží za téměř 686 milionů korun a dovezlo jen za 14 milionů. V tabulce všech zemí světa je Jordánsko v dovozu do Česka až na 150. místě. Češi do země nejvíce vyváží papír, stroje například na zpracování tabáku, traktory nebo zbraně.

Zeman dnes také navštívil místní nemocnici, kam již potřetí český lékařský tým přijel léčit syrské děti s vrozenou srdeční vadou. Český prezident se svou manželkou Ivanou dětem rozdal dárky, mezi kterými byly třeba plyšové hračky jako Krteček.

Odpoledne si měla delegace prohlédnout věhlasné skalní město Petra. Kvůli písečné bouři ale byl program prezidenta změněn. Zůstal proto delší dobu na recepci ambasády v hovoru s pozvanými hosty.

 

Právě se děje

Další zprávy