Válková se sešla se Zemanem, chtěla probrat rezignaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2015 16:22
Před schůzkou přiznala, že z dění kolem své osoby začíná být znechucená.
Helena Válková.
Helena Válková. | Foto: ČTK

Praha - Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) se v pondělí sešla s prezidentem Milošem Zemanem, aby se poradila o své  rezignaci a budoucnosti resortu.

Zda, či případně kdy ve vládě končí, ale po schůzce na Pražském hradě nepotvrdila. Válková dlouhodobě čelí kritice kvůli neplnění legislativního plánu i své personální politice.

Na dopolední tiskové konferenci uvedla, že začíná být děním okolo své osoby znechucená.

Rok už uplynul

"Samozřejmě jsem se dostala i k otázkám své rezignace," řekla novinářům na Hradě po setkání, které trvalo zhruba půl hodiny. Vyslechla si prý Zemanovy názory, bavili se i o platech soudců o budoucnosti resortu spravedlnosti. "Pak jsem ho informovala o pracích v resortu (...), o tom, co je tam třeba ještě dokončit," doplnila s tím, že nic jiného k tomu uvádět nebude.

Válková se po setkání s prezidentem měla ještě vrátit na úřad vlády a zúčastnit se tiskové konference po dnešní schůzi kabinetu, program ale zrušila s tím, že je nemocná a zřejmě má zápal plic.

Já jsem slíbila hnutí ANO, že podle svých nejlepších sil budu minimálně rok ve funkci. Ten rok je pryč a v této souvislosti a v tomto kontextu se jdu i poradit na Hrad s panem prezidentem.

Helena Válková

Už dopoledne uvedla, že při přebírání funkce slíbila hnutí ANO, že v čele resortu vydrží minimálně rok, a ten nedávno uplynul.

K prezidentovi šel před ní i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten se v pondělí k budoucnosti Válkové také nevyjádřil. Za nejpravděpodobnějšího nástupce Válkové se v médiích označuje její náměstek Robert Pelikán.

Prezident Válkovou podpořil

Zatímco dříve stranický šéf Válkové Babiš popíral, že by se v čele resortu spravedlnosti chystala výměna, minulý týden už její možný konec ve funkci nechtěl komentovat a za Válkovou se nepostavil.

Podle jednoho z členů vlády se v pondělí také zdržel při hlasování o dohodě státu se soudci ohledně doplácení jejich platů, kterou ministryně v pátek dojednala a která podle ní při vyplacení 1,2 miliardy korun ušetří státu zhruba další čtyři miliardy. Na páteční tiskové konferenci k představení dohody Válkovou jako ministryni výrazně podpořili nejvyšší představitelé justice.

Válkové opakovaně vyjadřoval podporu i prezident Zeman. Minulý týden řekl, že ministryně je profesionálka, která se snaží poctivě řešit problémy nakupené v české justici.

"Samozřejmě, že o odvolání každého ministra rozhoduje v konečné instanci premiér, je-li skutečným premiérem. A samozřejmě, pokud je vláda koaliční, tak svoje slovo, viz příklad pana (exministra dopravy Antonína) Prachaře, má i předseda strany nebo hnutí, který tohoto ministra navrhl do vlády," poznamenal tehdy prezident.

Podle ústavy odvolává člena vlády prezident, a to na návrh premiéra. Pokud se ministr sám rozhodne rezignovat, podává demisi prostřednictvím premiéra do rukou hlavy státu.

Spekulace o konci

O konci Válkové v čele ministerstva se už nějakou dobu spekuluje. Na přímý dotaz, zda zůstane ministryní, ještě před schůzkou odpověděla: "To je otázka, kterou vám teď v současné době nezodpovím."

"V souvislosti s vývojem událostí kolem mé osoby začínám být relativně znechucená," dodala s odkazem na některé články z nedávné doby týkající se jejích neúspěchů ve vedení resortu.

"Já jsem slíbila hnutí ANO, že podle svých nejlepších sil budu minimálně rok ve funkci. Ten rok je pryč a v této souvislosti a v tomto kontextu se jdu i poradit na Hrad s panem prezidentem," poznamenala.

 

Právě se děje

Další zprávy