Kritik islámu Zeman jede na Blízký východ. Bude pozorný host

Tereza Krobová Tereza Krobová
9. 2. 2015 10:11
Prezident navštíví Jordánsko a Spojené arabské emiráty a podpoří válku proti Islámskému státu. Skoro pět dní se bude muset obejít bez alkoholu a vepřového.
Prezident při návštěvě Izraele. Na Blízkém východě si ho pamatují. V roce 2002 tam vyvolal skandál srovnáním Arafata s Hitlerem.
Prezident při návštěvě Izraele. Na Blízkém východě si ho pamatují. V roce 2002 tam vyvolal skandál srovnáním Arafata s Hitlerem. | Foto: Izraelské ministerstvo zahraničí (Twitter)

Praha - Návštěva protiteroristického centra nebo mešity, politická podpora válce s Islámským státem, ale i předání nejvyššího českého vyznamenání. Tak by měla vypadat cesta prezidenta Miloše Zemana do Jordánska a Spojených arabských emirátů.

Prezident se během ní setká s představiteli obou muslimských zemí, se kterými chce probrat strategie boje proti Islámskému státu (IS), ale i obchodní záležitosti. Jako obvykle totiž Zemana doprovodí podnikatelská delegace. Na zahraniční cestu tentokrát vyrazí i první dáma Ivana Zemanová, což nebývá zdaleka zvykem.

Během cesty, která začne v pondělí a skončí v pátek, má prezident v plánu předat jordánskému králi Abdalláhovi II. Řád bílého lva. Původně to mělo být překvapení, které prezidentův tým úzkostlivě tajil a prozradit ho chtěl až během cesty. "Překvapení je překvapením zejména proto, že zůstává utajeno do určitého okamžiku,“ vysvětloval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident však vše prozradil v nedělním živém rozhovoru pro deník Blesk.

Hrad na cestu nepřipravil žádná speciální opatření. "Prezident a delegace jsou z naší strany chráněni standardním způsobem. Vzhledem k situaci se asi dá očekávat větší pozornost jordánských bezpečnostních složek," vysvětlil ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček.

Taktika mezinárodního boje

Jedním z témat, o kterých chce Zeman hovořit, je právě nebezpečí Islámského státu, s nímž v posledních dnech bojuje především Jordánsko, které slíbilo tvrdou odvetu za upálení jordánského pilota. "Proberou strategii a taktiku, jak Islámskému státu čelit na mezinárodní úrovni," dodal Kmoníček.

Zeman totiž dlouhodobě patří k předním kritikům Islámského státu a označuje ho za hlavní světové nebezpečí. Na konci ledna přirovnal Islámský stát k režimu Adolfa Hitlera ve 30. letech a vyzval k ozbrojenému zásahu mezinárodních jednotek na jeho území. V minulosti se vyjadřoval kontroverzně také o islámu a jeho vztahu k terorismu.

Český prezident chce jednat i o mírovém řešení v regionu v souvislosti se syrskou krizí nebo o výsledcích takzvaného arabského jara. "Jednání se dotknou jak pokračování české humanitární pomoci v uprchlických táborech na území Jordánska, tak třeba i spolupráce v jaderné oblasti," dodal ředitel zahraničního odboru.

Ekonomické zájmy

Zeman by měl v pátek navštívit také protiteroristické centrum Hidája. "Protiteroristické centrum je vytvořeno ve spolupráci USA a EU a zaměřuje se nejen na výzkum, ale i na práci s bývalými příslušníky džihádistických hnutí," vysvětlil Kmoníček.

Důležitou součástí cesty mají být i ekonomické záležitosti. Především Emiráty jsou totiž podle Ovčáčka finanční branou pro tři čtvrtiny ekonomických vztahů v oblasti. Jordánsko zase mluvčí označil za důležitý stabilizační faktor regionu.

Pozorný host Zeman

Podle Zemanova týmu prezidenta nečekají žádná speciální omezení. "Jako vždy, pan prezident bude pozorným hostem, tedy bude zcela jistě dodržovat pravidla související s místní kulturou a tradicemi," vysvětlil ředitel prezidentského protokolu Jindřich Forejt.

Zemanova manželka tak bude mít v místech, kde to tradice vyžaduje, hlavu zahalenou šátkem, prezident se zase musí rozloučit s vepřovým masem nebo alkoholem. "U akcí hostitelské strany bývá protokolní průběh bez alkoholu," vysvětlil Kmoníček.

Mešita, mauzoleum, Petra

Zeman svou cestu na Blízký východ a na Arabský poloostrov zahájí v pondělí, kdy přiletí do Ammánu, hlavního města Jordánska. Oficiální program má ale naplánován až na úterý, kdy se setká se zástupci české lékařské mise, kteří byli do země vysláni na pomoc syrským uprchlíkům, a zúčastní se slavnostní recepce pořádané českým velvyslancem.

Ve středu se český prezident setká s předními představiteli jordánského království včetně předsedy vlády Abdalláha Ansúra a králi Abdalláhovi II. předá řád.

Do Abú Zabí, hlavního města Spojených arabských emirátů, česká hlava státu dorazí ve středu večer. Ve čtvrtek dopoledne ve městě slavnostně otevře novou budovu českého zastupitelského úřadu a poobědvá s korunním princem Abú Zabí Muhamedem bin Zajdem Nahajánem.

Kromě politických a ekonomických schůzek má prezident v plánu navštívit například i skalní město Petra v Jordánsku nebo mauzoleum, kde se pokloní památce jordánských králů. V Emirátech pak zavítá do mešity šajcha Zajda.

Český prezident se v arabském světě netěší právě nejlepší pověsti. Nikdy se netajil přinejmenším odtažitým postojem k islámu a dlouhodobě stranil Izraeli. Na návštěvě židovského státu v roce 2002 ještě jako premiér způsobil diplomatický skandál, když v rozhovoru pro list Haarec přirovnal palestinského vůdce Jásira Arafata k Adolfu Hitlerovi.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy