Železo v egyptských špercích není ze Země

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 6. 2013 20:12
Záhadu, s níž si vědci marně lámali hlavu, pomohly rozluštit korále
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Milton Keynes (Spojené království) - Přes pět tisíc let ukrývaly šperky dávných Egypťanů tajemství, teď jej předaly britským vědcům, a pomohly tak vyřešit záhadu, s níž si odborníci doposud marně lámali hlavu.

Vysvětlily totiž, jak je možné, že se příslušníci prastaré civilizace na řece Nilu zkrášlovali železnou bižuterií tisíce let před tím, než se lidé naučili kout železnou rudu.

Železo v nalezených relikviích je mimozemského původu a na Zemi se dostalo nejspíš spolu s meteority.

Objev prezentovaný v odborném magazínu Meteoritics & Planetary Science zároveň znamená, že musely meteority na území starého Egypta dopadat v hojném množství. Železných relikvií z doby, kdy lidé ještě neuměli zpracovávat železnou rudu, se totiž našla celá řada.

Meteorický původ prokázal tým vedený Diane Johnsonovou z Open University v Milton Keynes. Důkazy získali na základě analýzy korálů z Manchesterského muzea prostřednictvím rastrovacího elektronového mikroskopu a počítačové tomografie. Exponáty badatelé nesměli poškodit, pod povrch se dostali místy, která už poškodil zub času.

Egypťané měli meteority za dary od bohů

Foto: ALMA Observatory

Podle historiků mohly být meteoritické roje tak časté, že ovlivnily egyptské náboženství. "Nebe bylo pro dávné Egypťany velmi důležité a cokoliv, co z něj spadlo, považovali za dar od bohů," vysvětila magazínu Nature egyptoložka Joyce Tyldesleyová z Manchesterské univerzity.

O tehdejším náboženství se toho příliš neví, protože Egypťané v té době ještě neměli písmo, podle Cambella Price z Manchesterského muzea ale panuje přesvědčení, že věřili, že mají bohové železné kosti, a podle některých teorií se mohli domnívat, že na zem padají božské ostatky.

Jedním z artefaktů, jenž posloužil jako důkaz mimozemského původu železa, je válcovitý korálek nalezený v roce 1911 na hřbitově v Gerzehu, 70 kilometrů jižně od Káhiry. Jeho stáří je odhadováno na 3300 let před naším letopočtem, a jedná se tedy o nejstarší železný artefakt nalezený na území Egypta.

První důkazy o kutí železa ve starověkém Egyptě pocházejí z šestého století př. n. l., do té doby se našlo jen několik málo železných artefaktů, které se vždy pojily s panovníky a nejvyšší společenskou vrstvou. Egypťané zřejmě věřili, že jim železo, jakožto božský materiál, zaručí posmrtný život.

 

Právě se děje

Další zprávy