Zdecimovaná Barma rozhoduje v klíčovém referendu

Redakce ZAH, Reuters
10. 5. 2008 13:30
Opozice tvrdí: Je to snaha legalizovat juntu
obyvatelka Labutty přišla při cyklonu o všechno. Nyní apaticky čeká ve sběrném táboře.
obyvatelka Labutty přišla při cyklonu o všechno. Nyní apaticky čeká ve sběrném táboře. | Foto: Reuters

Rangún - V Barmě, těžce zdecimované po řádění cyklonu Nargis, který si vyžádal přes 23 tisíc obětí, je nyní podle OSN až 1,5 milionu lidí akutně ohroženo hladem. Přesto se vojenský režim soustředí na jinou otázku: V sobotu začalo referendum o nové ústavě.

Junta o ústavě hovoří jako o "cestovní mapě k demokracii". Ale podle opozice a disidentů jde o pravý opak: O pokus legitimizovat vojenskou vládu. "Ústava naprosto nezaručuje dodržování lidských práv," tvrdí ilegální Svaz mnichů Barmy. Skupina, spolu s dalšími prodemokratickými silami, vyzývá národ, aby řekl ústavě jasné ne.

Oficiální úřady naopak rozjely masivní kampaň za přijetí dokumentu. Nic na tom nezměnila ani výzva generálního tajemníka OSN Pan Ki-Muna, aby vláda referendum odložila a veškeré síly nyní zaměřila na pomoc postiženým po cyklonu.

Podle zahraničních novinářů, kteří situaci sledují na místě, se ihned po otevření volebních místností objevily případy manipulace výsledku.

"Dostala jsem zaplaceno, abych hlasovala pro ústavu," citovala agentura DPA rangúnskou prodavačku Zo Min Hla.

Jiný obchodník, který si přál zůstat v anonymitě, prozradil, že volební lístky jsou označeny osobními údaji voličů: "Mohou tak zjistit, jestli jste hlasovali pro nebo proti."

Agentura Reuters uvedla, že státní televize od rána prakticky nevysílá nic jiného, než výzvy pro Barmánce, aby šli hlasovat a ústavu podpořili.

Zprávy o následcích cyklonu, po němž zůstává 42 tisíc lidí nezvěstných a humanitární organizace se obávají, že by počet mrtvých mohl vystoupat až ke stu tisíc, v televizi neuvidíte.

 

Právě se děje

Další zprávy