Junta pustila do Barmy dvě letadla s pomocí. Víc ne

Reuters, BBC, ves, Hej
8. 5. 2008 18:50
Pro další pomoc je zpustošená země dál uzavřená
Foto: Reuters

Rangún - Podle AP v Barmě přistála ve čtvrtek po dvou dnech zdržení první dvě letadla OSN s humanitární pomocí. Podle zástupců OSN by měla následovat ještě další dvě letadla. Pomoc je určena pro zmírnění katastrofy, kterou v Barmě způsobil cyklon Nargis. Barmská vláda tak částečně ustoupila mezinárodnímu tlaku, který jí nutí otevřít zemi pro pomoc.

Stále není jasno ohledně povolení vstupu amerických letounů, který junta nadále blokuje. Podle amerického vyslance v Thajsku není jasné, zda jde ze strany Barmy o chybu v komunikaci či obrat v jednání. „Dnes ráno jsme my a naši thajští spojenci měli za to, že máme od vedení Barmy povolení, aby naše letadlo vstoupilo do země," řekl vyslanec Eric John. „Teď se ale zdá, že to povolení nemáme."

Podle posledních zpráv Američané zvažují možnost shazovat pomoc pro oběti cyklonu ze vzduchu i bez svolení vojenské vlády - navzdory tomu, že nejde o příliš efektivní způsob - shazování pomoci nezaručí to, že se dostane přímo k potřebným.

Napětí ohledně toho, jak barmský vojenský režim odmítá mezinárodní pomoc ale stoupá. Podle reportéra BBC v Bangkoku Jonathana Heada byli barmští generálové vždy podezřívaví vůči zahraničnímu vměšování, zejména ze strany USA.

Cyklon Nargis v zemi zabil desetitisíce lidí a milion lidí nechal bez domova. V současné době místní obyvatelstvo nejvíce postrádá čistou vodu.

Čtěte více: Cyklon Nargis zabil v Barmě až sto tisíc lidí

Situace je v Barmě kritická, zvláště na jihovýchodě země.

"Je to skutečně tragické. Lidé pijí kontaminovanou vodu, jedí mrtvé ryby. Víza dostávají humanitární pracovníci jen v ojedinělých případech. Naposled je dostali čtyři lidé z OSN," řekl pro Českou televizi Ondřej Zapletal, pracovník organizace Člověk v tísni v Barmě.

Oficiální počet obětí je zatím dvaadvacet tisíc. Skutečnost ale může být mnohem horší. "Informace, které dostáváme, naznačují, že v oblasti může být více než sto tisíc mrtvých," řekla agentuře Reuters vedoucí amerického zastupitelského úřadu v Barmě Shari Villarosa.

Čtěte také: Barma pláče, cyklon zabil 22 tisíc lidí, 41 tisíc chybí

V ohrožení je podle údajů OSN milion Barmánců, kteří nutně potřebují pomoc, protože nemají střechu nad hlavou.

"Odhadujeme, že až jeden milion lidí potřebuje přístřeší a pomoc, aby mohli dál žít. Rozsáhlé oblasti v dolní části delty řeky Iravadi jsou zcela pod vodou. Je to obrovská plocha, kolem pěti tisíc čtverečních kilometrů," řekl mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních operací Richard Horsey po schůzce expertů v thajském Bangkoku.

Čtěte více: Cyklon v Barmě: 10 tisíc mrtvých jen v jednom městě

 

Právě se děje

Další zprávy