Pomoc Barmě zastavena, vojáci zabavili dodávku

Roman Gazdík
9. 5. 2008 18:54
Úřady nevydávají cizincům víza

Rangún/Washington/Praha - Na vojenský režim v Barmě se snesla ostrá kritika OSN. Za to, že zabraňuje humanitárním pracovníkům ve vstupu do země a navíc zabavuje pomoc určenou lidem postiženým cyklónem Nargis.

Světová organizace pro výživu proto oznámila, že zastavila pomoc Barmě. Vojáci zabavili na letišti obsah prvního letadla s humanitární pomocí.

Podle barmských generálů je země připravena na pomoc, ale nikoliv na cizince. OSN v pátek večer oznámila, že v sobotu dodávky pomoci do zničené země obnoví.

Junta zatím přiznala, že si cyklón, který udeřil před týdnem, vyžádal 23 tisíc obětí. Dalších více než 40 tisíc se pohřešuje. Jde o nejničivější katastrofu v oblasti od takzvaného Bangladéšského cyklónu roku 1991.

Organizace čekají na víza

Podle OSN potřebuje akutní pomoc 1,5 milionu Barmánců. V některých částech delty řeky Iravádí, která byla zasažena přívalovou vlnou vysokou téměř čtyři metry, bylo zničeno 95 procent domů.

V Barmě zatím podle zpráv zahraničních agentur přistála čtyři humanitární letadla OSN, jedno letadlo Mezinárodního červeného kříže, stroj thajské vlády a dvě indické lodi. Podle nejnovějších zpráv nyní junta dovolila, aby v zemi přistála letadla s pomocí z Bangladéše.

Většina pracovníků humanitárních organizací však stále čeká, až jim vojenský režim vydá víza. A to přesto, že životy Barmánců jsou v bezprostředním ohrožení.

Generálové: Pomoc budeme distribuovat sami

"V současnosti je prvořadým cílem Myanmaru (Barmy, pozn. redakce) opatřit nouzovou pomoc. Usilovně a urychleně se snaží dopravit tuto pomoc prostřednictvím vlastních sil do postižených oblastí," citoval státní deník New Light of Myanmar z oficiálního vládního prohlášení.

"Myanmar však není připraven přijmout ani pátrací a záchranné týmy, ani mediální týmy ze zahraničí," píše se v něm.

Na vízum nyní  v Bangkoku čeká i zástupce humanitární organizace Člověk v tísni.

"Situace se bohužel vůbec nezměnila. Problém mají všechny humanitární agentury," řekla Aktuálně.cz koordinátorka rozvojových projektů společnosti Veronika Divišová.

"Nevydávají víza: ani turistická, ani humanitární. Doufáme, že by se to mohlo změnit po sobotním referendu o nové ústavě, ale nikdo neví nic určitého," dodává Divišová, jejíž organizace zatím od Čechů vybrala na pomoc Barmě milion korun a dalších 500 tisíc poskytla ze svých zdrojů sama.

Podle Reuters má barmské velvyslanectví v Bangkoku kvůli svátkům zavřeno až do úterý.

Junta předmětem kritiky

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že by od junty bylo "rozumné", kdyby zítřejší referendum o nové ústavě odložila. To však vojenský režim zatím učinil jen v nejvíce postižených oblastech, a to pouze o 14 dní. 

"Důrazně vyzývám vládu Barmy k zásadní změně svého přístupu k našemu úsilí, které činíme, aby se dodávky dostaly přímo na místo," řekl ve čtvrtek novinářům vedoucí humanitární sekce OSN John Holmes.

Dvěma členům mise Spojených národů byl do země zakázán přístup, ačkoliv měli platné dokumenty. Humanitární tým z Kataru byl dokonce vypovězen poté, co se svým letadlem přistál v hlavním městě Rangúnu.

Svou víkendovou návštěvu v Barmě odvolal thajský premiér Samak Sundaravej, který hodlal generály přimět ke změně postoje. Cesta podle něj nemá smysl.

Jak pomoci?
Společnost Člověk v tísni vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc Barmě. Peníze budou využity na zajištění základních životních potřeb zasažených osob.
Přispívat lze bankovním převodem na konto sbírky SOS Barma 836 836 836/0300 u ČSOB či posláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS BARMA na číslo 87777.
 
Sbírkový účet na pomoc Barmě otevřela také ADRA ČR. Finanční dary lze zasílat na bankovní účet 99619961/0300, variabilní symbol  444. Podpořit chystanou distribuci potřebné pomoci obětem katastrofy lze i zasláním SMS ve tvaru DMS ASIE na číslo 87777

 

 

Právě se děje

Další zprávy