Přehledně: Nejozbrojenější národ na světě. V USA vlastní zbraň 43 procent domácností

Zahraničí Denis Chripák Hana Vařáková Zahraničí, Denis Chripák, Hana Vařáková
Aktualizováno 14. 12. 2018 22:14
Střelba před hotelem v Las Vegas nebo na floridské střední škole - tragické události, které Spojené státy zažily v poslední době a které ve společnosti opět zvýšily nespokojenost s tím, jak snadno se člověk v USA může stát majitelem zbraně. Statistiky přisuzují USA titul nejozbrojenější země na světě. V roce 2018 vlastnilo celkem 43 procent amerických domácností jednu nebo více zbraní. Projděte si nová čísla o počtu střelných zbraní ve Spojených státech.
Foto: Denis Chripák, Aktuálně.cz

Masové vraždy střelnou zbraní

Spojené státy se také vymykají průměru, co se týká počtu masových vražd střelnou zbraní. V letech 1966 až 2012 jich na území USA proběhlo 90. Na Filipínách, které jsou na druhém místě, to bylo "jen" 18 a ve třetím Rusku jich bylo 15.

Masakry vedly v USA k opakovaným diskusím o kontrole zbraní. Zároveň ale také zvýšily poptávku po zbraních.

A předpisy týkající se prodeje střelných zbraní jsou nyní volnější, než byly před více než rokem. Loni v únoru americký prezident Donald Trump podepsal nařízení, kterým zrušil předpis z éry předchozího prezidenta Baracka Obamy. To mělo zajistit, aby se ke zbraním nedostali duševně nemocní lidé.

Jiným směrem se však vydala například Austrálie, kde došlo v letech 1987 až 1996 ke čtyřem masovým vraždám pomocí střelné zbraně. Veřejné mínění se tu následně obrátilo proti vlastnictví zbraní a parlament schválil přísnější zákony.

V Austrálii od té doby žádný masakr střelnými zbraněmi nebyl.

 

Právě se děje

Další zprávy