reklama
 
 

V kalifornském klubu střílel bývalý mariňák. Zemřelo 12 lidí včetně jednoho policisty

Aktualizováno 8. 11. 2018 21:36
Muž střílí v baru ve městě Thousand Oaks nedaleko Los Angeles. Klub obklíčili policisté. | Video: Reuters |  00:52
V baru ve městě Thousand Oaks nedaleko Los Angeles v Kalifornii útočil muž střelnou zbraní. Policie střelce identifikovala jako osmadvacetiletého Iana Davida Longa. Při útoku zemřelo nejméně 12 lidí včetně jednoho policisty, oznámila policie. Útočník se poté uvnitř baru zastřelil. Nejméně dalších 12 osob je zraněných.

Jaký byl střelcův motiv či zda útok souvisel s terorismem, zatím policie neví. Long byl bývalým vojákem námořní pěchoty, který sloužil u americké armády v letech 2008 až 2013.

Osmadvacetiletý běloch Long střílel z legálně zakoupené pistole ráže .45, kterou měl vybavenou rozšířeným zásobníkem. Podle šerifa vše ukazuje na to, že si své oběti vybíral náhodně. Šerif uvedl, že jeho úřad má Longa v evidenci. V dubnu u něj zástupci šerifa zasahovali, neboť byl agresivní a choval se iracionálně. V záznamech je uveden také jako účastník dopravní nehody a oběť jistého sporu v baru.

Long pět let do března 2013 sloužil jako kulometčík u námořní pěchoty, kde získal hodnost rotného. Jeho domovskou základnou byla Havaj. Na přelomu let 2010 a 2011 byl sedm měsíců nasazen v Afghánistánu. Armáda uvedla, že Long získal několik ocenění a také medailí.

Nyní žil ve čtvrti, která je asi osm kilometrů vzdálena od baru, kde se útok stal. Long žil společně s matkou a jeden ze sousedů Richard Berge podle CNN vypověděl, že mu žena řekla, že se o syna obává. Podrobnosti týkající se domovní prohlídky úřady nesdělily, podle médií byl na místě přítomen také Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

V klubu, kde se konala akce vysokoškolských studentů, se podle BBC nacházelo okolo dvou stovek lidí. Budovu obklíčilo několik policejních jednotek. Podle očitého svědka, se kterým mluvila stanice ABC7, podezřelý střelec házel před vstup do baru dýmovnice. Televizi ABC další svědci řekli, že pachatel nejdříve několikrát vystřelil, pak po baru házel dýmovnice, načež znovu střílel. Informace o dýmovnicích policie nepotvrdila. 

Podle Huffington Post na místo dorazily nejméně čtyři sanitky. Policie dostala hlášení o střelbě kolem kolem 23:20 místního času (asi 08:20 SEČ).

Policistou, který při neštěstí zemřel, je čtyřiapadesátiletý zástupce šerifa Ron Helus. Byl mezi prvními policisty, kteří se na místo neštěstí sjeli během tří minut po obdržení zprávy o střelbě. Útočník Heluse v klubu několikrát postřelil, ten později v nemocnici zemřel. Helus u policie sloužil 29 let, příští rok se chystal do důchodu.

"Zemřel jako hrdina"

"Jak jsem řekl jeho ženě, zemřel jako hrdina při záchraně životů jiných," uvedl šerif Geoff Dean. Podle něj byl Helus těžce pracujícím člověkem, který byl své práci oddaný. Dean situaci na místě popsal jako "strašidelnou", všude podle něj byla krev.

Helus za sebou zanechal manželku a syna. "Když uslyšel palbu, vběhl dovnitř a nemůže být žádných pochyb, že zachránil další lidi. Mladý muž, který se nacházel v klubu, ke mně přišel a řekl mi, že zachránil další lidi od toho, aby se stali obětmi. To je to, co policisté dělají. To je to, co udělal i on," popsal pro CNN kolega zesnulého policisty Garo Kuredjian, který na místě střelby také zasahoval.  

K události se na Twitteru vyjádřil také americký prezident Donald Trump s tím, že byl o situaci informován. "Na místě jsou policisté, jednotky rychlého zásahu i FBI. Útočník je mrtvý a stejně tak i policista, který jako první vstoupil do baru…," napsal Trump. V dalším příspěvku pak policisty pochválil za rychlý zásah a vyjádřil upřímnou soustrast rodinám obětí. 

Jeden ze svědků uvedl, že střelec před vstupem do baru postřelil u dveří jednoho člena ostrahy klubu. Jestli muž zraněním podlehl, není zatím jasné. "Všude naházel dýmovnice. A pak už jen pořád střílel. Vyběhl jsem zadními dveřmi," popsal stanici ABC7 John Hedge. Podle něj měl střelec tmavé vousy a klobouk. 

Jeho otec, který byl na místě s ním, uvedl, že útočník střílel na personál baru, na hosty a pak zamířil do kanceláře, kde majitelé baru uchovávají veškeré výdělky.

Další lidé na místě vypověděli, že útočník měl blízkovýchodní vzhled, bradku a byl celý oblečený do černého.

Obrovská panika

V klubu se nacházeli například vysokoškolští studenti z univerzity Pepperdine, která sídlí v kalifornském Malibu. Škola to oznámila na svém twitterovém účtu. 

"Byl jsem zrovna na tanečním parketu, když jsem uslyšel výstřely. Otočil jsem se a znenadání všichni začali křičet: 'K zemi!'" citovala BBC dalšího ze svědků. "Byla to obrovská panika," dodal svědek, kterému pomohl neznámý muž, když ho v baru popadl a odtáhl pryč. 

Neštěstí se odehrálo v podniku Borderline Bar & Grill asi 65 kilometrů severozápadně od Los Angeles, kde se pořádají taneční zábavy a koncerty. Klub je vyhlášený zejména pro pořádání akcí v hudebním stylu country a oblíbený mezi místními vysokoškoláky. Několik univerzit se nachází v jeho blízkosti. Hosté se při útoku schovali například na toaletu, za barové stoly nebo do podkroví budovy. Místní šerif do médií vypověděl, že padlo nejméně 30 střel.

"Prostě jsme si lehli k zemi, slyšeli jsme hodně křiku. Moje kamarádka, která tam dělala dýdžejku, vypnula hudbu. Prostě tam byl velký zmatek," řekl pro BBC další člověk, který se v době střelby v baru nacházel.

Thousand Oaks, kde k útoku došlo, je považováno za jedno z nejbezpečnějších měst ve Spojených státech. 

autoři: Zahraničí, ČTK | 8. 11. 2018 9:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama