Američan držel v rodinném domě rukojmí a střílel na policisty. Jednoho zabil

ČTK ČTK
4. 10. 2018 6:02
Policie muže v luxusní rezidenční čtvrti zadržela. Nyní je ve vazbě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Florence - Při konfrontaci s mužem, který v rodinném domě střílel na policisty a držel přitom děti jako rukojmí, bylo ve středu ve městě Florence v americkém státě Jižní Karolína zraněno sedm policistů, z toho jeden smrtelně.

Podezřelý je nyní ve vazbě, oznámily místní úřady, podrobnosti ale neuvedly. Zatím nejsou známy ani informace o zdravotním stavu ostatních postřelených policistů.

Střelba se podle amerického tisku ozvala v luxusní rezidenční čtvrti Vintage Place kolem páté odpoledne místního času (23:00 SELČ). Muž začal na policisty pálit ve chvíli, kdy jej přišli zatknout. Úřady ale podle agentury AP odmítly upřesnit, proč byl na muže vydán zatykač.

Na místo se podle médií sjelo zhruba 100 příslušníků bezpečnostních složek. Incident trval zhruba dvě hodiny. Děti vyvázly bez zranění.

Úřady později uvedly, že varování před takzvaným aktivním střelcem, které vydaly, již neplatí. Zároveň požádaly obyvatele, aby se drželi stranou postižené oblasti, kde probíhá vyšetřování.

Americký prezident Donald Trump vyjádřil na Twitteru obětem incidentu soustrast.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy