Přehledně: Nejozbrojenější národ na světě. V USA vlastní zbraň 43 procent domácností

Zahraničí Denis Chripák Hana Vařáková Zahraničí, Denis Chripák, Hana Vařáková
Aktualizováno 14. 12. 2018 22:14
Střelba před hotelem v Las Vegas nebo na floridské střední škole - tragické události, které Spojené státy zažily v poslední době a které ve společnosti opět zvýšily nespokojenost s tím, jak snadno se člověk v USA může stát majitelem zbraně. Statistiky přisuzují USA titul nejozbrojenější země na světě. V roce 2018 vlastnilo celkem 43 procent amerických domácností jednu nebo více zbraní. Projděte si nová čísla o počtu střelných zbraní ve Spojených státech.
Střelba v baptistickém kostele v texaském městě Sutherland Springs.
Střelba v baptistickém kostele v texaském městě Sutherland Springs. | Foto: Reuters

Pět největších masakrů střelnými zbraněmi v USA

Největší hromadná střelba v dějinách Spojených států je z loňského října z Las Vegas. Čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock z pokoje v 32. patře hotelu Mandalay Bay střílel do davu lidí, kteří venku sledovali koncert. Jeho řádění mělo na svědomí 58 obětí a více než 500 zraněných.

K druhému největšímu masakru došlo loni 12. června v gay klubu v Orlandu na Floridě. Tehdy střílel Omar Mateen, jehož rodiče přišli do USA z Afghánistánu. Za sebou zanechal 49 mrtvých a 53 zraněných.

Při střelbě ve Virginském polytechnickém institutu 16. dubna 2007 vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu. Tento třetí největší útok v USA si vyžádal 32 mrtvých. Střelec poté spáchal sebevraždu.

V listopadu 2017 šestadvacetiletý Devin Kelley zastřelil v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs v americkém státě Texas 26 lidí, další dvě desítky byly zraněny. Pachatel se na útěku zastřelil.

K zatím pátému největšímu masakru v dějinách USA došlo na základní škole v Newtownu v Connecticutu. Dvacetiletý Adam Lanza tam postřílel 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých. Předtím zastřelil svou matku v jejich rodinném domě a nakonec i sebe. K tragédii došlo 14. prosince 2012.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy