Z letadla jsme uslyšeli nelidský řev. Rodiče Američana Otto Warmbiera popisují návrat syna z KLDR

Martin Novák Martin Novák
27. 9. 2017 11:38
Rodiče mladého Američana Otto Warmbiera byli letos v červnu šťastni, když se jejich syn vrátil z totalitní KLDR, kde byl rok ve vězení. Netušili ale, že dvaadvacetiletý student letí domů do USA zemřít. Byl v takovém stavu, že nevnímal okolí. Slepý a hluchý. "Vidět ho tak, jak se vrátil, bylo pro nás moc. Myslela jsem si, že na místě zemřu," popsala v prvním veřejném rozhovoru pro média matka Cindy Warmbierová.
Strašlivě křičel. Rodiče Otto Warmbiera popisují návrat syna z KLDR | Video: Asociated Press, FOX & FRIENDS

Washington - Když Severokorejci v červnu pustili amerického studenta Otto Warmbiera na svobodu, jeho rodiče měli nepopsatelnou radost. Ta se ale po příletu letadla do amerického Cincinnati změnila ve zděšení.

Rodiče Otto Warmbiera na pohřbu.
Rodiče Otto Warmbiera na pohřbu. | Foto: ČTK

"Když jsme stoupali po schůdcích nahoru do letadla, najednou jsme uslyšeli strašlivé, nelidské kvílení," řekl nyní televizím Fox News a CNN Ottův otec Fred Warmbier.

Spolu s Ottovou matkou v úterý poprvé popsali, v jakém stavu se jim vrátil syn poté, co strávil rok ve vězení v KLDR.

Dvaadvacetiletého Warmbiera loni Severokorejci odsoudili k patnáctiletému vězení za krádež propagačního plakátu. Letos v červnu byl však propuštěn "z humanitárních důvodů".

Když ho rodiče vyzvedávali na letišti, zjistili, že děsivé zvuky vydával sám Otto. Vrátil se slepý a hluchý, ležel na nosítkách a v nose měl zavedenou vyživovací trubičku.

Matka s Ottovou sestrou z letadla v šoku utekly.

Díval se jen před sebe a křičel

Rodiče jsou přesvědčení, že severokorejští věznitelé mladíka surově mučili. "Cítíme, že nastal čas, abychom řekli pravdu o stavu, v jakém Otto byl," uvedl Fred Warmbier.

Student se vrátil s oholenou hlavou, nepřítomně se díval před sebe a křičel. Nebylo mu rozumět.

Podle rodičů se zdálo, že mu někdo vytrhl kleštěmi přední dolní zuby a potom je "voperoval" na jiná místa.

Na chodidle měl velkou řeznou nezahojenou ránu, která byla stará několik měsíců.

"Vidět ho tak, jak se vrátil, bylo pro nás moc. Myslela jsem si, že na místě zemřu. Ale dala jsem se dohromady a jela s ním do nemocnice, protože jsem nechtěla, aby byl znovu sám," popisuje matka Cindy Warmbierová.

Režim v Pchjongjangu tvrdil, že jejího syna propouští "z dobré vůle". Warmbierová je však přesvědčená, že to bylo jednoduše proto, aby nezemřel v Severní Koreji.

Dvaadvacetiletý mladík nakonec zemřel v nemocnici v Cincinnati, týden po převozu do USA.

Podle amerických lékařů měl poškozený mozek, přesnou příčinu ale neznají. Zřejmě prodělal takzvané kardiopulmonální selhání, při kterém srdce nezajišťuje normální krevní oběh v těle.

Ve stavu, kdy nebyl schopen vnímat okolí a v zásadě žádné vnější podněty, byl Warmbier podle lékařské zprávy déle než rok. Patrně od dubna 2016.

Zákaz pro turisty

Spojené státy v reakci na Warmbierův případ zakázaly svým občanům cestovat do Severní Koreje. Omezení platí od tohoto září.

Warmbier přijel do Pchjongjangu v prosinci 2015 s organizovaným zájezdem turistů. Cestovat do KLDR jako osamocený turista není možné.

V minulosti poslaly severokorejské soudy do vězení už několik dalších cizinců. Když se však někteří z nich vrátili domů, nebyli v takovém stavu jako Otto Warmbier.

KLDR však stále trvá na tom, že student nebyl mučen.

Jaderná válka by měla apokalyptické rozměry, krize je významná, ale Severní Korea v tuto chvíli nemá potenciál zničit svět, tvrdí expert na bezpečnost | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

před 18 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy