Střelba před hotelem v Las Vegas nebo na floridské střední škole - tragické události, které Spojené státy zažily v poslední době a které ve společnosti opět zvýšily nespokojenost s tím, jak snadno se člověk v USA může stát majitelem zbraně. Statistiky přisuzují USA titul nejozbrojenější země na světě. V roce 2018 vlastnilo celkem 43 procent amerických domácností jednu nebo více zbraní. Projděte si nová čísla o počtu střelných zbraní ve Spojených státech.
Pět největších masakrů střelnými zbraněmi v USA
Největší hromadná střelba v dějinách Spojených států je z loňského října z Las Vegas. Čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock z pokoje v 32. patře hotelu Mandalay Bay střílel do davu lidí, kteří venku sledovali koncert. Jeho řádění mělo na svědomí 58 obětí a více než 500 zraněných.
K druhému největšímu masakru došlo loni 12. června v gay klubu v Orlandu na Floridě. Tehdy střílel Omar Mateen, jehož rodiče přišli do USA z Afghánistánu. Za sebou zanechal 49 mrtvých a 53 zraněných.
Při střelbě ve Virginském polytechnickém institutu 16. dubna 2007 vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu. Tento třetí největší útok v USA si vyžádal 32 mrtvých. Střelec poté spáchal sebevraždu.
V listopadu 2017 šestadvacetiletý Devin Kelley zastřelil v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs v americkém státě Texas 26 lidí, další dvě desítky byly zraněny. Pachatel se na útěku zastřelil.
K zatím pátému největšímu masakru v dějinách USA došlo na základní škole v Newtownu v Connecticutu. Dvacetiletý Adam Lanza tam postřílel 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých. Předtím zastřelil svou matku v jejich rodinném domě a nakonec i sebe. K tragédii došlo 14. prosince 2012.