Zbavujeme prezidenta funkce, oznámila armáda v Burundi

ČTK ČTK
14. 5. 2015 9:58
Malou africkou zemí zmítá vlna nepokojů a bojů mezi frakcemi armády. Kvůli alarmující situaci, kterou monitoruje OSN, uprchlo ze země během posledních týdnů už přes 50 000 lidí.
Rozhodnutí o třetí kandidatuře prezidenta Nkurunzizy vyvolalo v zemi krvavé protesty.
Rozhodnutí o třetí kandidatuře prezidenta Nkurunzizy vyvolalo v zemi krvavé protesty. | Foto: Reuters

Bujumbura/Dodoma - Vysoce postavený člen burundské armády ve středu oznámil, že zbavuje funkce prezidenta Pierra Nkurunzizu, jehož rozhodnutí ucházet se v červnových volbách o třetí mandát v řadě vyvolalo v zemi vlnu nepokojů.

Úřad prezidenta poté uvedl, že se už podařilo zmařit puč "skupiny vzbouřeneckých vojáků".

Podle zahraničních komentářů je situace nejasná a napjatá.

OSN a USA vyzvaly všechny strany v Burundi ke zdrženlivosti a nepoužívání zbraní. Francie nabádá RB OSN k mimořádné schůzce o Burundi.

Sám prezident Nkurunziza byl ve středu mimo území Burundi. Účastnil se summitu východoafrických států v bývalém tanzanském hlavním městě Dáresalámu, který se zabývá právě řešením burundské krize.

Při svém návratu zpět do země narazil na uzavřené letiště a jeho letadlu nebylo umožněno přistát. Musel se tedy vrátit zpět do Tanzanie.

Účastníci puče připravují přechodnou vládu

Generálmajor Godefroid Niyombare, kterého Nkurunziza v únoru odvolal z čela burundských tajných služeb, novinářům oznámil sesazení prezidenta v kasárnách v hlavním městě Bujumbuře. Obklopovalo ho přitom několik dalších vysoce postavených vojáků a policistů, včetně někdejšího ministra obrany.

"Vzhledem k prezidentově aroganci a vzdoru vůči mezinárodnímu společenství, které mu radilo, aby dodržoval ústavu ..., výbor pro ustavení národní shody rozhodl takto: Prezident Nkurunziza je zbaven funkce, jeho vláda se rovněž rozpouští," uvedl Niyombare, který kdysi působil i jako velvyslanec v Keni.

Niyombare už údajně ve spolupráci se zástupci občanské společnosti a politiky z regionů i hlavního města začal připravovat vznik přechodné vlády. Vojsko mezitím obklíčilo budovu státního rozhlasu a televize v metropoli. Generálmajor nařídil uzavřít pozemní hranice i letiště. V ulicích začaly údajné prezidentovo sesazení slavit stovky lidí.

Lidé protestovali proti třetí kandidatuře

Jeho rozhodnutí znovu kandidovat na úřad vyvolalo už více než dva týdny trvající nepokoje, při nichž zahynulo přes 20 lidí. Nyní dochází ke střetům mezi zastánci převratu a vojáky stále loajálními k prezidentovi. Jednotlivé frakce bojují o kontrolu nad sdělovacími prostředky v zemi.

Nkurunziza stanul v čele desetimilionového Burundi v roce 2005 po skončení 12 let trvající občanské války, která stála život asi 300 000 lidí. Znovu byl zvolen o pět let později.

Třetí kandidaturou v řadě hlava státu podle odpůrců poruší ústavu, která dovoluje pouze dva mandáty za sebou. Příznivci Nkurunzizy ale tvrdí, že první pětiletý mandát se nepočítá, neboť prezidenta do úřadu tehdy vybrali zákonodárci, nikoli přímo voliči.

Do Rwandy a Konga už z obav před vypuknutím násilí uteklo v posledních týdnech více než 50 000 lidí. Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky Organizace spojených národů (UNHCR) by se kvůli současné situaci v zemi brzy mohlo mimo domov ocitnout až 300 000 obyvatel Burundi.

 

Právě se děje

Další zprávy