Bern - Světový fond na ochranu přírody (WWF) vyzval asijské státy, aby zakročily proti ilegálnímu obchodu s divokými zvířaty. Zaměřit se mají především na chovné stanice s tygry.
Mezi nimi se hojně vyskytují takzvané tygří farmy, které se liší od zoologických farem nebo běžných chovných a záchranných stanic. A to nejen podmínkami, ve kterých tam divoká zvířata žijí. Jsou totiž napojeny na velmi lukrativní obchod s živočišnými produkty.
Takových zařízení podle WWF existuje v Asii na 200, především ve Vietnamu, Thajsku, Laosu a v Číně. Celkem je v nich drženo asi 8000 tygrů, což je více než dvakrát tolik, než kolik jich žije ve volné přírodě.
WWF urges Asian states to crackdown on all tiger breeding farms, stop illegal trade https://t.co/pL4bEirN7t pic.twitter.com/vsYjuKlLTr
— AFP news agency (@AFP) July 29, 2016
Důkazem toho, co se děje uvnitř farem, je případ slavného Tygřího chrámu, který byl vybudován v thajském buddhistickém klášteře Wat Pha Luang Ta Bua. V oblíbené turistické destinaci chovali mniši 137 tygrů, které za poplatek a přivázané na řetězu ukazovali návštěvníkům. Letos v květnu ovšem úřady chrám kvůli nevyhovujícím podmínkám uzavřely a šelmy přestěhovaly do záchranných stanic. V mrazicích boxech uvnitř komplexu posléze byly nalezeny ostatky 40 čerstvě narozených mláďat.
WWF u příležitosti mezinárodního dne tygrů, který připadá na 29. července, upozorňuje, že v Asii prosperuje černý trh s částmi tygřích těl. Těm jsou na mnoha místech stále přisuzovány léčivé schopnosti.
Tygři, kteří si během celého svého života stráveného v zajetí zvykli na přítomnost člověka, nemohou být jednoduše vypuštěni do volné přírody. Uzavírání farem proto musí předcházet zajištění přesídlení divokých šelem do záchranných stanic.