Oblíbená turistická atrakce končí. Tygří chrám opustí všech 137 šelem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 5. 2016 18:42
Za poplatek se návštěvníci mohli procházet mezi krotkými šelmami, které byly přivázané k řetězům, a nechat se s nimi vyfotit. Ochránci zvířat tento byznys dlouho kritizovali. Thajský úřad na ochranu divoké zvěře získal soudní příkaz, na jehož základě začal se stěhováním tygrů do záchranných stanic. Mniši jsou obviněni z nezákonného chování divoké zvěře a týrání zvířat.
V takzvaném Tygřím chrámu žilo s mnichy celkem 137 kočkovitých šelem.
V takzvaném Tygřím chrámu žilo s mnichy celkem 137 kočkovitých šelem. | Foto: Reuters

Bangkok - Thajské úřady v pondělí začaly s přesunem tygrů z takzvaného "Tygřího chrámu", který je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v zemi.

Foto: Reuters

Buddhističtí mniši v klášteře Wat Pha Luang Ta Bua chovali celkem 137 tygrů. Kočkovité šelmy byly přivázané k řetězům, aby se kolem nich mohli volně pohybovat turisté, nechat se s nimi vyfotit a případně je i nakrmit.

Obyvatelé chrámu vybírali od návštěvníků poplatky, které měly putovat na péči o tygry.

Spící tygr pod sedativy v kleci na přepravu.
Spící tygr pod sedativy v kleci na přepravu. | Foto: Reuters

Ochránci zvířat však poukazovali na špatný zdravotní stav šelem. Úřady se proto již několikrát pokusily zvířata zachránit.

V pondělí na místo dorazili lidé z Úřadu pro ochranu divoké zvěře (WCO), ovšem šelmy byly volně puštěné, aby se inspektoři nemohli na půdu kláštera dostat.

Turista pózuje vedle uspaného tygra.
Turista pózuje vedle uspaného tygra. | Foto: Reuters

"Když náš veterinární tým přijel, tygři se potulovali všude kolem," řekl CNN ředitel WCO Teunjai Noochdumrong. "Vypadá to, že záměrně pustili tygry ven, aby nám zabránili v naší práci."

Obyvatelé kláštera čelí obvinění z obchodování s volně žijícími zvířaty, nelegálního chovu tygrů a jejich týráni. Mniši to samozřejmě popírají a zpočátku odmítli divoké šelmy vydat.

Klece připravené pro přepravu tygrů.
Klece připravené pro přepravu tygrů. | Foto: Reuters

Aby mohla proběhnout operace, které se účastní podle BBC celkem na 1000 lidí, bylo zapotřebí soudního příkazu.

Ojedinělá atrakce, kterou buddhistický klášter návštěvníkům nabízel, je již dlouhou dobu cílem kritiky ochránců zvířat. Thajské úřady čelí velkému tlaku na její uzavření také kvůli několika útokům na turisty, ke kterým v minulosti došlo.

Foto: Reuters

Mniši dostali povolení na "ubytování" tygrů v roce 2001, a to pod podmínkou, že je nebudou rozmnožovat a nebudou se na nich obohacovat. Návštěvníci ale za vstup mezi šelmy museli platit.

Tygrům navíc nikdo nebránil se množit a podle WCO mnozí z nich trpí chronickými poruchami a někteří jsou například zcela slepí. Divoké kočky budou během následujícího týdne přesunuty do záchranných stanic. Prozatím se podařilo přestěhovat pouze tři.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 37 minutami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy