Zatočte s mafiány, požaduje EU po Bulharsku

Martin Novák Martin Novák
9. 4. 2008 15:07
Korupce, vraždy a pašování drog ohrožují vývoj země
Bulharský premiér Sergej Stanišev (uprostřed) na summitu NATO v Bukurešti.
Bulharský premiér Sergej Stanišev (uprostřed) na summitu NATO v Bukurešti. | Foto: Reuters

Brusel - Evropská komise je zděšena tím, jak neúspěšná je bulharská vláda v boji s korupcí a organizovaným zločinem v zemi.

Když vstupovala balkánská země na začátku loňského roku do unie, měl Brusel vůči Sofii jednu podmínku. Podstatně zreformovat justici a zakročit proti organizovanému zločinu, výrazně prorostlému do státních struktur.

Podle nejnovějších prohlášení Evropské komise se ale situace v Bulharsku spíše zhoršuje než zlepšuje. Dokládají to události několika posledních dní.

Nejprve vyšlo za pomoci odposlouchávacího zařízení najevo, že špičkoví policisté a zaměstnanci ministerstva vnitra poskytují tajné informace lidem napojeným na zločinecké skupiny.

Nevyjasněné vraždy

Následovaly dvě vraždy na ulici za bílého dne. Kulka zasáhla spisovatele literatury faktu Georgiho Stojeva, který je autorem knih o bulharském podsvětí a mafii. Pětatřicetiletý muž byl postřelen před hotelem v centru Sofie a zemřel po převozu do nemocnice.

Bulharsko vstoupilo do EU společně s Rumunskem 1.ledna 2007.
Bulharsko vstoupilo do EU společně s Rumunskem 1.ledna 2007. | Foto: Reuters

Jen několik hodin předtím zavraždil neznámý pachatel dvěma výstřely do hlavy šéfa energetické firmy Atomenergoremont Borislava Georgieva. Firma, kterou Georgiev vedl, se podílí na provozu jaderné elektrárny v Kozloduji.

Jako obvykle má policie jen málo stop vedoucích k pachatelům. Podobných činů byly spáchány v bulharských městech v posledních letech už téměř dvě stovky, v drtivé většině případů však vede vyšetřování do ztracena.

A aby toho nebylo málo, přišla s novým odhalením parlamentní komise pro vyšetřování nelegálního obchodu s drogami. Podle ní bulharská narkomafie spolupracuje na pašování drog z Asie do Evropy přes Bulharsko s arabskými "kolegy" a část výnosu jde do pokladny organizacím Hizballáh a Islámský džihád.

Barroso: Máme toho dost

"Korupce na vysokých místech a organizovaný zločin nemají místo v Evropské unii a nemohou být tolerovány," vzkázal tvrdě do Sofie předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Socialistická vláda premiéra Sergeje Staniševa slibuje nápravu, ale pravicová opozice chce vyvolat v parlamentu hlasování o důvěře kabinetu. Výsledkem skandálů tak mohou být předčasné volby.

Sofii také mohou ze strany Evropské unie hrozit sankce a pokuty.

"To, co žádáme od bulharské vlády a co je potřeba učinit, je rozhodná a rázná akce proti organizovanému zločinu," uvedl mluvčí Evropské komise Mark Gray.

V devadesátých letech se řada zločineckých skupin rekrutovala z bývalých atletů a řeckořímských zápasníků, kterým za komunismu režim vytvářel pro reprezentaci země velmi dobré podmínky.

Někdejší sportovci vytvářeli spolu s bývalými pracovníky tajné služby a Komunistické strany Bulharska skupiny, které si rozdělovaly příjmy z privatizace a do značné míry ovládaly ekonomiku země.

Svérázné pojišťovny

Tyto skupiny, známé pod názvy Multigroup, Orion či Tron, kontrolovaly v zemi přibližně polovinu nočních klubů, dvě třetiny heren a kasin a zhruba osmdesát procent obchodu s alkoholem a cigaretami.

Do organizovaného zločinu v postkomunistickém Bulharsku se zapojila řada bývalých sportovců. Atleti, řeckořímští zápasníci, vzpěrači.
Do organizovaného zločinu v postkomunistickém Bulharsku se zapojila řada bývalých sportovců. Atleti, řeckořímští zápasníci, vzpěrači. | Foto: Reuters

Zakládaly takzvané pojišťovny, které ve skutečnosti vymáhaly od vyhlédnutých obětí výpalné. Například "pojišťovaly" automobily a tomu, kdo zaplatit odmítl, vozy kradly nebo ničily.

Kvetl také obchod se zbraněmi, pašování narkotik z Turecka a Makedonie i obchod s bílým masem.

Symbolem tohoto "byznysu" se staly tři osobnosti.

Mistr Bulharska v řeckořímském zápase z roku 1988 Vasil Iljev. Majitel jedné z "pojišťoven", kterého konkurenti zastřelili v jeho automobilu na sofijské ulici.

Další zápasník Ilja Pavlov, který šéfoval mafiánské skupině Multigroup a krátce byl dokonce poradcem bývalého bulharského cara Simeona II., který se v roce 1999 stal premiérem.

Velkých příjmů z privatizace se dočkal také někdejší člen politbyra bulharské komunistické strany Anatolij Lukanov, který podnikal ve spolupráci s ruskými zločineckými skupinami.

Byl podezřelý, že krátce po pádu komunismu organizoval převod devizových rezerv Bulharska do Ruska a s tímto kapitálem začal své podnikání. I on byl ale v Sofii zavražděn před svým domem.

 

Právě se děje

Další zprávy