Bulharsko a Romové: Po násilí je policie v ulicích

Martin Novák Martin Novák
5. 9. 2007 12:05
Bulharská média píší o "romském povstání"
Foto: Reuters

Sofie - Bulharsko má za sebou dramatický srpen. Znovu se otevřela stará rána: soužití mezi většinovou společností a Romy.

Romové si stěžují na to, že je v ulicích měst opakovaně napadají a bijí bandy skinheadů. 13.srpna dokonce ve městě Samokov jihovýchodně od Sofie jeden mladý Rom na následky zranění zemřel.

Poté, co 20.srpna došlo k dalšímu napadení v Sofii, vzala skupina několika stovek Romů spravedlnost do svých rukou.

Zaskočená policie

S tyčemi, řetězy, noži i sekerami zaútočili na kavárnu, tržiště a několik obchodů. Napadli muže, jejichž krátký sestřih nebo holá hlava připomínaly skinheady.

Policie byla akcí natolik zaskočená, že dlouho vůbec nezasahovala. Policejní šéf Ilja Iljev později uvedl, že policisté nechtěli zasáhnout tvrdě, protože se obávali obvinění z rasismu.

Bulharské i zahraniční organizace zabývající se romskou problematikou varují. Podle nich se klima v zemi rapidně zhoršuje a mohou přijít další násilnosti.

"Útok byl reakcí na zprávy, že do romské čtvrti se chystá velká skupina asi šesti set ozbrojených skinheadů," uvedl profesor Rossen Vasilev, který se zabývá soužitím různých národností a kultur v Bulharsku.

Život v ghettech

Vasilev tvrdí, že násilí je výsledkem dlouhodobé diskriminace Romů a jejich vytlačování do uzavřených ghett, kde zejména mládež nemá žádnou životní perspektivu.

Média spekulují o tom, že poplašnou zprávu o skinheadech mohl někdo rozšířit záměrně.

Starosta chce stěhovat

Sofijský starosta Bojko Borisov je znám tvrdými výroky na adresy Romů a některé se chystá násilně přestěhovat.

Z romského ghetta Batalova Vodenica a jiných částí města chce Romy sestěhovat do lokality Suhodol, kde se nachází obrovské smetiště.

V Bulharsku žije přibližně 700 tisíc Romů.
V Bulharsku žije přibližně 700 tisíc Romů. | Foto: Reuters

Ministerstvo vnitra na srpnové násilnosti reagovalo posílením policejních hlídek ve městě a zejména v oblasti kolem romských ghett.

V téměř osmimiliónovém Bulharsku žije podle odhadů přes 700 tisíc Romů. Tedy přibližně každý desátý občan Bulharska  je Rom. Mnozí z nich se ale kvůli obavám z diskriminace hlásí raději k bulharské nebo turecké národnosti.

Nezaměstnanost mezi bulharskými Romy přesahuje 70 procent, dvě třetiny z nich žijí měsíčně s příjmem nižším než 100 leva (1 500 korun).

Krajní pravice zakládá gardu

Bulharský tisk popisuje poslední události jako "romské povstání" a spekuluje o tom, zda v Sofii nevznikne podobná situace jako v Paříži při nepokojích na předměstích v roce 2005.

Na konci srpna oznámila extrémně pravicová strana Bulharský národní svaz, že zakládá ozbrojenou gardu, údajně na "obranu Bulharů před Romy." Navržené stejnokroje gardy prý připomínají nacistické uniformy z druhé světové války.

 

Právě se děje

Další zprávy