Ukrajinští vojáci používají tyto upravené civilní automobily jako mobilní odpalovací rampy, aby pomocí laserem naváděných raket Brimstone ničili okupantům vojenskou techniku.
Britové od května zásobovali Ukrajince první generací těchto raket. Podle deníku Telegraph a serveru Ukraine Weapon Tracker nyní Londýn poskytl vylepšenou verzi Brimstone 2, která může doletět na dvakrát větší vzdálenost než předchozí model.
Jde o jednu z nejzajímavějších a nejnebezpečnějších provizorních zbraní vytvořených v reakci na potřeby Ukrajinců, tvrdí polský zpravodajský server Wiadomości. Praxe je podle něho taková, že v poli zastaví dodávka, odepne se plachta, vyletí střely a auto odjíždí pryč.
Střely Brimstone jsou primárně určeny pro letouny Tornado a Typhoon a útočné helikoptéry. Zbraňový systém se ale hodí i pro nasazení na celou řadu bezpilotních letounů a námořní nebo pozemní odpalovací zařízení.
"Střely Brimstone, z nichž každá stojí přibližně 175 000 liber, mohou zasáhnout cíl pomocí laserem naváděného systému, který na cíl navede voják v poli, letadlo nebo vozidlo. Alternativně mohou střely Brimstone vybrat cíl samostatně pomocí předem naprogramovaného seznamu s využitím radaru s extrémně vysokou frekvencí milimetrových vln," uvádí o schopnostech raket výrobce, firma MBDA.
Střely samy tak mohou skenovat bojiště a vybírat nejvhodnější cíl, přičemž jsou schopny identifikovat i civilní vozidla nebo méně důležitá vojenská zařízení a ignorovat je. Tato funkce je podle Ukrajinského armádního centra klíčová pro omezení možných vedlejších škod mezi civilním obyvatelstvem.
K sestavení odpalovací konstrukce stačí zručný řemeslník
Problém podle serveru Wiadomości byl, že Ukrajinci je neměli z čeho vypálit, a tak vzniklo rychlé provizorní řešení - protitanková dodávka. Právě díky hlavní výhodě rakety Brimstone, tedy její plné autonomii.
Raketu stačí odpálit směrem k nepříteli a ona vyhledá svůj cíl. Ukrajinci se zjevně inspirovali techniky MBDA, kteří při testování odpalovali rakety z jednoduché konstrukce postavené na plošině na moři. Podle polského serveru se ale přesně neví, jaké škody Brimstone Rusům páchá. Také právě kvůli nedostatku zaznamenaných úderů lze jen předpokládat, jak ničivá tato zbraň je.
Kromě ukrajinských záběrů z odpalování z dodávek zachytil jednou odpálení raket i ruský dron. Server Ukraine Weapon Tracker také zveřejnil video z ukrajinského bezpilotního letounu, na kterém má být zachycen útok právě raketami Brimstone, které likvidují dva ruské tanky.
Ze vzduchu odpalovaná verze Brimstone 2 je údajně schopna zasáhnout cíle až do vzdálenosti 60 kilometrů. Podle Ukrajinců mají střely odpalované ze země podstatně menší dolet. První verze vypálená ze vzduchu doletěla do vzdálenosti 20 kilometrů. Ukrajinci hlásí, že ze země dosáhne vzdálenosti 12 kilometrů, protože vynaloží mnoho energie na získání výšky.
První verze rakety Brimstone vstoupila do služby britského královského letectva v roce 2005 a v roce 2008 byla modernizována o laserový naváděcí systém. Brimstone 2, další vylepšený model, vstoupil do služby v roce 2016.