Skopje - Při víkendových násilnostech v severomakedonském městě Kumanovo, kde policie zasahovala proti "ozbrojené skupině", přišlo o život osm strážců zákona a 14 ozbrojenců.
V neděli to oznámilo ministerstvo vnitra. Mluvčí ministerstva doplnil, že během zásahu proti "teroristům ohrožujícím občany Makedonie" bylo raněno dalších 37 policistů.
Podle mluvčího vedla ozbrojence pětice bývalých velitelů kosovské národnosti, uvedla makedonská agentura MIA. Místní média tvrdí, že jde o bývalé členy Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která v minulosti stála v čele ozbrojeného boje albánskojazyčného obyvatelstva Kosova za nezávislost na Srbsku.
Plánovali útoky na veřejná místa, řekl premiér
Premiér Nikola Gruevski uvedl, že ozbrojenci patřili ke skupině, jež plánovala útoky na makedonské státní instituce a veřejná místa jako nákupní střediska a sportovní akce. "Jedním z cílů skupiny bylo destabilizovat Makedonii," citovala premiéra agentura AP.
Podle agentury Reuters premiér uvedl, že se nejedná o makedonsko-albánský konflikt. "Toto není makedonsko-albánský konflikt, ale konflikt mezi lidmi, kteří to se státem myslí špatně, a lidmi, kteří ho hájí," řekl Gruevski.
Jde o manipulaci, namítají odpůrci
Řada obyvatel Kumanova ale oficiální vysvětlení vlády odmítá. "Je to čirá manipulace," uvedl například 40letý Albánec Elham Murad. Podle něj se Gruevski touto akcí snaží zakrýt odhalení opozičního vůdce Zorana Zaeva, podle kterého se premiér dopustil zneužití moci.
Skupina prý měla 40 dobře vycvičených členů, kteří se podle premiéra podíleli na různých akcích v regionu a na Blízkém východě. "Přes 30 teroristů, hlavně občanů Makedonie a jednoho z Albánie, se včera policejním silám vzdalo," sdělil mluvčí ministerstva vnitra.
Přestřelka začala v sobotu na předměstí Kumanova obývaném hlavně Albánci. Podle svědků na místě i v neděli panovalo napětí, ale střelba už byla jenom sporadická.
Dohoda zvyšuje napětí
Obyvatelstvo Kumanova tvoří převážně Albánci. V roce 2001 bylo město jedním z hlavních dějišť bojů během ozbrojeného vzbouření tamních albánských separatistů, které se podařilo za pomoci mezinárodních zprostředkovatelů ukončit dohodami zaručujícími posílení práv albánské menšiny.
Kumanovo leží blízko hranic Srbska a bývalé srbské provincie Kosova, které v roce 2008 vyhlásilo jednostranně samostatnost. Kosovští Albánci se odtrhli po ozbrojené revoltě tamních separatistů koncem devadesátých let.
Stejnou cestou se chtěli vydat jejich makedonští soukmenovci v roce 2001, ale situaci se podařilo uklidnit díky dohodě zprostředkované západními diplomaty. Dohoda zaručuje Albáncům větší práva a zastoupení ve státních institucích. Její realizace je však pomalá a dochází k různým incidentům, které zvyšují napětí.
Podle agentury Reuters incident v Kumanovu vyvolává otázky o stabilitě Makedonie, jejíž vládu opozice kritizuje za nelegální odposlechy a zneužívání pravomocí. Nedávno se střetli s policií účastníci protestu, na němž lidé žádali rezignaci premiéra Nikoly Gruevského. Opozice chce další protest pořádat 17. května.