Washington - Demokratka Hillary Clintonová, která se uchází o prezidentskou nominaci, zveřejnila více než 11 tisíc stránek svých diářů z doby, když byla první dámou v Bílém domě.
Spolupracovníci jejího protikandidáta Baracka Obamy doufají, že zápisky pomohou vyvrátit tvrzení Clintonové, že má z této doby rozsáhlé zkušenosti se zahraniční politikou.
"Argument Hillary Clintonové, že již prošla testem nejvyššího velitele, jednoduše není podpořen její minulostí," citovala stanice BBC Obamova poradce pro zahraniční politiku Grega Craiga.
"Pokud je celá vaše kampaň založena na tvrzeních o vaší zkušenosti, je důležité, abyste měli důkazy, kterými tato tvrzení podpoříte," říká Craig.
Kosovo v Egyptě
A zatím se zdá, že zveřejněné dokumenty mu dávají za pravdu.
Ačkoliv se během osmi let v Bílém domě Hillary Clintonová setkala s množstvím zahraničních činitelů, podle agentury AP při nich plnila zejména tradiční roli první dámy. Šlo tedy především o různé ceremonie a obědy s ženami politiků.
Clintonová si například přisuzuje zásluhy při řešení krizí v Severním Irsku a v Kosovu. Ze zápisků nicméně vyplývá, že v době, kdy začalo NATO s bombardováním Srbska, prohlížela si památky antického Egypta.
Když se o čtyři roky dříve v Daytonu v Ohiu podepisovala mírová smlouva mezi Chorvatskem, Bosnou a Srbskem, byla Clintonová ve Washingtonu.
Severní Irsko také ne
Podle Guardianu se její tvrzení nedají doložit ani v případě Severního Irska. Například v dubnu 1998 se místo jednání o Velkopáteční belfastské dohodě, kterou podle svých slov pomohla uzavřít, účastnila slavnostních večírků ve Washingtonu.
Vše o amerických volbách:
V den podepsání dohody měla pak schůzku s filipínskou první dámou Amelitou Ramosovou.
A co telefony?
Podle manažerů kampaně Clintonové zveřejněné zápisky neobsahují všechny detaily o práci bývalé první dámy.
Organizace Judicial Watch, která přes neochotu Clintonové soudně zveřejnění dokumentů vymohla, tak nyní soud požádala i o publikování přepisů jejích telefonických rozhovorů z této doby.