Západ se přepočítal. Před agresí na Ukrajině došlo k významným chybám, píše agentura

bb bb
5. 8. 2024 9:30
Ukrajinští vojáci bojující na frontě tvrdí, že nedostatek velmi důležitého dělostřeleckého granátu ráže 155 milimetrů zvrátil válku v prospěch Ruska, píše agentura Reuters. Mnozí viní USA za opožděnou pomoc, příčiny "granátové krize" ale začaly mnohem dříve.
"Děláme, co můžeme." Jediná továrna na výrobu TNT pro Evropu a Severní Ameriku leží na severozápadě Polska. | Video: Reuters

Za nedostatek klíčového střeliva mohou chybné odhady americké armády a jejích spojenců v NATO, k nimž došlo dávno před plnohodnotnou ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022. Dekáda plná strategických, finančních a výrobních chyb hrála mnohem větší roli než nedávné odklady pomoci ze strany amerického Kongresu, zjistila agentura Reuters.

Kolik nábojů ráže 155 mm mají USA v zásobě, je tajné. Jejich armáda, která v polovině desátých let nového milénia vyprodukovala méně než 3 tisíce nábojů měsíčně, tvrdí, že jich nyní za stejnou dobu vyrobí přibližně 36 tisíc.

Kongres nedávno schválil šest miliard dolarů na výrobu nových nábojů, modernizaci starých továren a výstavbu nových muničních závodů, aby armáda dosáhla svého cíle vyrábět do konce příštího roku 100 tisíc nábojů měsíčně.

Zůstává otázkou, zda to na zastavení ruských útoků bude stačit. Moskva rychle přeorientovala zemi na válečné hospodářství a navíc získává náboje od spojenců, což Ukrajina bolestivě pociťuje. 

Nejde jen o peníze

Peníze nepředstavovaly jediný problém, který snižoval schopnost Západu připravit se na válku. Americká armáda dekádu před ruskou invazí udělala klíčové rozhodnutí o tom, jaký druh výbušniny pro 155mm granát použít a na které dodavatele se spolehnout.

Toto rozhodnutí zahrnovalo odklon od používání trinitrotoluenu, známějšího jako TNT. A volba se podle Reuters ukázala jako nerozumná. Nejenže zpomalila tempo výroby, ale také způsobila, že se Západ potýká s problémem rychle najít dostatek vysoce účinné výbušniny, aby mohl zvýšit výrobu.

Poslední továrnou na výrobu výbušniny TNT v Evropě a Severní Americe zůstává polská společnosti Nitro-Chem, která se nachází nedaleko města Bydhošť. Ta nyní vyrábí tisíce tun TNT ročně. "Děláme, co můžeme. Dodáváme výbušniny společnostem na severoamerický a evropský trh, aby jimi plnily munice velkých ráží," řekl agentuře Reuters šéf obchodního oddělení Norbert Dziez.

Kromě polské továrny je nyní výroba TNT soustředěna v Číně a Indii. Celní záznamy, které agentura Reuters zkoumala, ukazují, že v letech 2023 a 2024 vyvezla Indie nejméně 1200 tun TNT výrobcům zbraní, kteří zásobují západní armády. Indie také dodala velké množství výbušných náplní RDX a HMX právě polské společnosti Nitro-Chem.

Indie s Čínou se však také zároveň snažily udržovat dobré vztahy s Ruskem. Pravděpodobně by navíc podle Reuters ani jedna z těchto zemí nebyla schopna naplnit potřeby NATO, i kdyby chtěla.

Ukrajinský web odhalil to, co Fiala neprozradil. Zjistil detaily o dodávkách munice (Celý článek s videem zde)

"Tady je každý den jiný." Vojáci popisují boje u města Chasiv Jar | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy