Jeruzalém - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes pozval izraelského prezidenta Reuvena Rivlina, aby příští rok přijel do České republiky na 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Terezíně, a ujistil ho o přání nové české vlády pokračovat v úzkých vazbách obou států.
Současně ale vyjádřil znepokojení z izraelského budování osad, které podle Zaorálka podminovávají mírovou dohodu mezi Izraelci a Palestinci.
Podle ministra izraelský prezident naznačil, že se bude snažit přijet. Novou hlavu židovského státu nedávno do Česka pozval i prezident Miloš Zeman.
Česko je dlouhodobě jeden z nejbližších spojenců Izraele nejen v Evropě, ale i ve světě. Podle Zaorálka hodlá česká vláda pokračovat v úzkých vazbách s Izraelem, čehož dokladem je podle něj i společné zasedání obou kabinetů, které se uskuteční 25. listopadu v Jeruzalémě. "Je celá řada oblastí, ve kterých nám připadá, že jsme ještě zdaleka nevyužili možnosti, které tyto vztahy nabízejí," poznamenal Zaorálek, který je ode dneška na své první návštěvě Izraele ve funkci šéfa diplomacie.
Rivlina seznámil s hlavními tématy chystaných mezivládních konzultací, jimiž podle Zaorálka bude spolupráce v dopravě, dopravních sítích a zdravotnictví. Dalšími tématy bude rozvoj spolupráce v hospodářství, vědě a výzkumu nebo obraně a bezpečnosti.
Prezidenta ministr také informoval, že v Evropské unii panuje napjatá atmosféra vůči dění v Izraeli a jeho nedávné vojenské akci v palestinském Pásmu Gazy. "Také my jsme znepokojeni tím, jak pokračuje stavba osad na území, o kterém vlastně ještě nebylo rozhodnuto v mírových rozhovorech. Vypadá to jako kroky, které v něčem podminovávají dohodu, kterou bychom chtěli, aby obě strany učinily," uvedl Zaorálek, podle něhož jsou jak na izraelské, tak palestinské straně "extrémní síly", které nechtějí pomáhat mírovému procesu.
"Jsme přesvědčeni, že není jiné řešení než navrátit se k jednacímu stolu, vést mírová jednání a dobrat se dvoustátního řešení. Nevidíme jinou alternativu," zdůraznil ministr, který bude na návštěvě Izraele a Palestiny do čtvrtka.
Rivlin se podle něj snažil najít smířlivé stanovisko vůči evropské kritice, zastával ale podobný kurz, jaký prosazuje vláda Benjamina Netanjahua, která stavbou nových osad obhajuje zájmy Izraele. Prezident také zdůraznil, že všechna náboženství a komunity na území Izraele a Palestiny se musí naučit žít společně.
Kromě Rivlina se dnes Zaorálek v Jeruzalémě setkal také se svým izraelským protějškem Avigdorem Liebermanem. Ten vyzdvihl nejen podporu, které se Izraelcům dostává od Čechů už od vzniku židovského státu, ale ocenil rovněž "odpovědný a vyvážený přístup" Česka k izraelsko-palestinskému konfliktu.
"Snažíme se vysvětlit všem zemím EU, že jakýkoli jednostranný krok bude velmi kontraproduktivní a jen podminuje všechny snahy k dosažení strategického průlomu mezi námi a Palestinci," uvedl Lieberman. Před setkáním s ním si Zaorálek ještě prohlédl Jeruzalém.