Londýn - Stroje schopné zabíjet lidské bytosti bez příslušného zásahu člověka by měly být zakázány ještě před tím, než budou vyvinuty. Vyzvali k tomu aktivisté, kteří vystupují proti "robotům zabijákům". Takoví roboti by prý mohli být k dispozici do dvaceti let.
"Pokud se válka omezí jen na zbraně útočící bez lidské kontroly, budou to civilisté, kteří tíhu bojů ponesou nejvíce," prohlásila Američanka Jody Williamsová, která v roce 1997 získala Nobelovu cenu za mír za své úsilí v boji proti nášlapným minám. Dodala, že takovéto stroje by porušily morální i etické hranice, které nemají být nikdy překročeny.
V současné době armády používají například bezpilotní letouny, které operátoři dálkově ovládají. Technici ale pracují na systémech, které let i operační činnost více osamostatní.
"Již nyní máme určitou míru autonomie," řekl Noeal Sharkey, který se na Sheffieldské univerzitě zabývá umělou inteligencí a robotikou. "Myslím, že už jsme to dokázali. Pokud mi dnes řeknete, abych postavil autonomního robota zabijáka, mohl bych to udělat."
Britská vláda: Nechceme nahradit vojáky stroji
Technika nicméně nedokáže rozlišovat mezi vojákem a civilistou. A britská vláda opakovaně tvrdí, že neusiluje o vývoj takových zařízení.
"Neexistují žádné plány k nahrazení vycvičených vojáků plně autonomními systémy," oznámilo britské ministerstvo obrany. "Ačkoli královské námořnictvo disponuje obrannými systémy, jako je Phalanx, který může být nasazen v automatickém režimu, aby chránil osoby a lodě před nepřátelskými hrozbami v podobě raket, na veškerou činnost dohlíží lidský operátor," dodalo ministerstvo.
Aktivisté nicméně tvrdí, že britské odmítnutí plně autonomních zbraní není tak rozhodné, jak se zdá.
"Obáváme se, že tady prostě je příklon k větší samostatnosti na bojišti. Dokud neuděláme jasnou čáru, můžeme se nakonec snadno dostat k souhlasu se zcela autonomními zbraněmi," uvedl Thomas Nash, který stojí v čele nevládní organizace Article 36.
Rychlý vývoj technologií podle organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW) umožnil zemím, jako jsou Spojené státy, Čína, Rusko, Izrael nebo Německo, pokrok k takových systémům, které jim brzy umožní nasadit plně autonomní bojující stroje.
"Myslíme si, že tento druh zbraní nebude ve shodě s mezinárodním humanitárním právem," dodal Steve Goose z HRW.