Zahradil: Junckera čeká v parlamentu hlasování o nedůvěře

Martin Novák Martin Novák
19. 11. 2014 10:12
Aféra Luxleaks činí předsedovi Evropské komise potíže. Luděk Niedermayer vidí problém jinde.
Jan Zahradil (uprostřed).
Jan Zahradil (uprostřed). | Foto: Sandra Štefaniková

Brusel/Lucemburk - Odhalení systému nízkých daní pro nadnárodní společnosti v Lucembursku znamená pro nového předsedu Evropské komise a bývalého lucemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera komplikaci v Evropském parlamentu.

Část poslanců chce příští týden vyvolat hlasování o nedůvěře Junckerovi. Necelý měsíc poté, co se Lucemburčan a všichni eurokomisaři ujali svých funkcí.

Hlasování chtějí vyvolat poslanci, kteří se hlásí k euroskeptikům a k frakci Aliance evropských konzervativců a reformistů, kterou vede český europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Pod výzvou jsou podepsáni kromě jiných politici Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP), francouzské Národní fronty Marine Le Penové či italského Hnutí pěti hvězdiček komika Beppe Grilla, které ovšem nejsou součástí Aliance evropských konzervativců a reformistů.

"Máme dostatek podpisů, aby se hlasování uskutečnilo. Zda nakonec může Juncker padnout, to se v tuto chvíli nedá říci. Může to za několik měsíců vyšumět, ale vše záleží na tom, zda Junckerovi vydrží podpora největších frakcí v europarlamentu. Lidovců a socialistů," řekl Zahradil Aktuálně.cz.

"Sám vidím, že některým poslancům z těchto frakcí je aféra nepříjemná, zdráhají se o tom mluvit, včetně poslanců TOP 09 a ČSSD Každopádně je v sázce věrohodnost pana Junckera,“ dodal.

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer odmítá, že by mlčel. "Několikrát jsem se k tomu vyjadřoval. Lucemburské praktiky transferu daní jsou podle mě špatné, ale je to systém daňové soutěže, kteří dříve lídři zemí EU akceptovali. Tady je podle mě nutní hledat řešení, na celoevropské úrovni. Sám Juncker minulý týden řekl, že politickou odpovědnost přijímá. Navíc pokud vím, tak hlasování o Junckerovi iniciují také komunisté, ne pan Zahradil," uvedl Niedermayer na dotaz Aktuálně.cz

K odvolání Junckera a celé Evropské komise je třeba získat podporu dvou třetin europoslanců. To se téměř jistě nestane, ale sám fakt, že k hlasování dojde, podtrhuje problémy, do kterých se lucemburský politik dostal.

Velká část Evropského parlamentu totiž je pro vyšetřování lucemburských praktik, které v uplynulých letech prosazoval právě Juncker jako premiér. Velkovévodství nabízelo velkým společnostem daňové úlevy, což mnoho zemí připravilo o velké příjmy.

Některé evropské země přitom od finanční krize v letech 2008 až 2009 bojují proti takzvaným daňovým rájům. Mezi jejich odpůrce se řadí například německá kancléřka Angela Merkelová.

Daňové výhody pro více než tři stovky velkých evropských firem a společností odhalilo mezinárodní sdružení investigativních novinářů, jehož členy jsou například Le Monde, Guardian nebo Süddeutsche Zeitung. Odhalení dostalo název „aféra Luxleaks.“

"Hlasování umožní, aby lidé v Evropě poznali Evropskou komisi v jejích pravých barvách a udělali si názor na to, za jakými názory stojí pan Juncker," řekl europoslanec za UKIP Steven Woolfe.

Juncker tvrdí, že neudělal nic nelegálního, ovšem připouští, že lucemburský systém připravil některé jiné země o značné příjmy.

 

Právě se děje

Další zprávy