Tyto státy podle mluvčí komise vyšlou do Itálie své týmy, které uprchlíky zaregistrují a vyslechnou. Kvůli nezbytnému prověřování a zajištění cesty bude proces přesídlení trvat více než obvyklých několik dní, dodala mluvčí.
Asi 80 migrantů se vylodilo na Lampeduse v úterý krátce před půlnocí. Blokádu lodi španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která na pokyn italského ministra vnitra Mattea Salviniho nesměla předtím v Itálii zakotvit, ukončil prokurátor ze sicilského města Agrigento Luigi Patronaggio.
Premiér Giuseppe Conte už minulý týden oznámil, že ochotu převzít migranty mu sdělily Francie, Německo, Portugalsko, Španělsko, Lucembursko a rovněž Rumunsko. Francie přijme 40 a Portugalsko deset lidí.
Mezi Lampedusou a Maltou stále čeká na povolení zakotvit další loď s africkými migranty - Ocean Viking organizací Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée. Na palubě má 356 lidí, kteří čekají na povolení vystoupit devět dní. Loď je v mezinárodních vodách a Malta ani Itálie povolení k vylodění nedaly.
Šéf mise SOS Méditerranée Nick Romaniuk ve středu v rozhovoru s italským deníkem La Repubblica řekl, že situace je zatím pod kontrolou, ale nelze ji prodlužovat donekonečna. Lidé spí na zemi a k dispozici mají omezené množství sprch i vody. "Ti lidé ohromě trpěli, mnozí prošli tábory v Libyi. Je třeba je nechat co nejdříve vystoupit," uvedla organizace na svém twitterovém účtu.
Francie už oznámila, že je podobně jako v případě lodě Open Arms připravena část uprchlíků z plavidla Ocean Viking přijmout.
Organizace MSF vyzvala Evropu, aby našla řešení, které zabrání opakovaným krizím, při nichž se brání záchranným plavidlům dovézt uprchlíky do nejbližšího bezpečného přístavu.