Zacharčenkova pohřbu se v Doněcku zúčastnilo 120 tisíc lidí. Území má tři dny smutku

ČTK ČTK
2. 9. 2018 13:28
Úřady separatistické Doněcké lidové republiky uspořádaly na Zacharčenkovu počest velkou pietní akci spojenou s převozem pozůstatků na dělové lafetě. V povstalecké republice v neděli druhým dnem pokračuje třídenní smutek a na rozloučení s jejím vůdcem přijely delegace Ruska a rovněž Jižní Osetie a Abcházie.
Pohřeb Alexandra Zacharčenka v Doněcku.
Pohřeb Alexandra Zacharčenka v Doněcku. | Foto: Reuters

Doněck - Více než 120 tisíc lidí se v neděli v Doněcku podle agentury Interfax  zúčastnilo pohřbu předáka proruských separatistů na východě Ukrajiny Alexandra Zacharčenka, který se v pátek stal obětí atentátu.

Rakev se zavražděným byla vystavena v budově městské opery, před kterou lidé s květinami vytvořili několikakilometrovou frontu.

Úřady separatistické Doněcké lidové republiky uspořádaly na Zacharčenkovu počest velkou pietní akci spojenou s převozem pozůstatků na dělové lafetě ke hřbitovu na jižním okraji města.

V povstalecké republice v neděli druhým dnem pokračuje třídenní smutek a na rozloučení s jejím vůdcem přijely delegace Ruska a rovněž Jižní Osetie a Abcházie, tedy dvou gruzínských separatistických regionů, které se od Gruzie odtrhly s ruskou podporou.

Zacharčenko zahynul při explozi v jedné z doněckých restaurací; zemřel i jeden z jeho ochránců a několik dalších lidí utrpělo zranění.

Separatisté i ruští představitelé tvrdí, že šlo o teroristický útok, který má na svědomí Kyjev. Ukrajinská tajná služba SBU naopak vraždu přičetla vnitřním konfliktům mezi separatisty; není prý ani vyloučeno, že Rusko se rozhodlo zbavit osoby, která mu začala překážet.

Doněcké úřady podle agentury Interfax oznámily, že případ vyšetřují jako terorismus a že již bylo zadrženo několik podezřelých.

 

Právě se děje

Další zprávy