Podle agentury Reuters obžalované do zaplněné soudní síně přivedli policisté. Své pozice v místnosti předtím zaujali příslušníci bezpečnostních složek s kuklami na hlavě a v neprůstřelných vestách.
Skupina obžalovaných čelí podezření, že logisticky podporovala bratry Chérifa a Saida Kouachiovy, kteří 7. ledna 2015 zabili dvanáct lidí při útoku na pařížskou redakci. Podle žalobců pomáhali i Amédymu Coulibalymu, který v následujících dvou dnech zavraždil policistku a čtyři rukojmí v obchodě s košer potravinami na východě francouzské metropole.
Pařížské útoky před více než pěti lety spustily celou vlnu atentátů páchaných islámskými radikály, s více než 250 oběťmi. Jenom při útoku na Charlie Hebdo bylo zabito 12 lidí. Časopis ve středu znovu otiskl karikatury proroka Mohameda, které už při prvním zveřejnění téměř deset let před atentáty vyvolaly hněv mezi muslimy na celém světě.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý z Libanonu vzkázal, že Francie na vraždění nezapomene. "Satira není kázání nenávisti," zdůraznil Macron.
Proces před zvláštním soudem, který má trvat do 10. listopadu, byl původně naplánován na léto, ale byl odložen kvůli epidemii koronaviru. Trestní senát má vyslechnout 144 svědků a 14 znalců.
Nejtěžší obvinění ze spoluúčasti na teroristických útocích, za což hrozí až doživotní trest vězení, se týká například Coulibalyho přítele Aliho Rizy Polata. Ten je podezřelý, že při přípravě útoků sehrál klíčovou roli obstaráním zbraní, které trojice teroristů použila.
Tři z obžalovaných u soudu nebudou: Coulibalyho partnerka Hayat Boumeddieneová a bratři Mohamed a Mehdi Belhoucineovi několik dní před útoky odcestovali do oblasti Iráku a Sýrie. Prý zahynuli, ale jejich smrt nebyla nikdy oficiálně potvrzena a stále na ně platí zatykač.
Podezřelí jsou obžalováni mimo jiné z terorismu, členství v teroristické organizaci a dodávání zbraní útočníkům.