Za zapálení vlaku dostali muslimové v Indii trest smrti

Petr Jemelka Petr Jemelka
1. 3. 2011 12:55
Útok na vlak s poutníky před devíti lety vyvolal největší nepokoje od roku 1947
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Nové Dillí - Indický soud ve státě Gudžarát odsoudil 31 muslimů za zapálení vlaku plného hindských poutníků. Třetina z nich má atentát zaplatit životem.

K brutálnímu útoku na Sabarmati Express došlo v roce 2002 ve městě Godhra. Podle agentury AP tehdy zemřelo nejméně šedesát věřících, což v oblasti vyvolalo nepokoje a agresi vůči muslimskému obyvatelstvu.

Jedenáct útočníků, kteří vlak zapálili, dostalo trest smrti. Zbylých dvacet atentátníků odešlo od soudu s verdiktem doživotního vězení. Tresty ale ještě nejsou definitivní, obvinění mají devadesát dnů na odvolání.

Podle zpravodajského serveru ABC čelilo obvinění celkem 94 lidí, 63 jich ale bylo obžaloby zproštěno. 

Jako přitěžující okolnost shledal soud fakt, že útok vyvolal zpětnou agresi vůči muslimům. Při následných nábožensky motivovaných nepokojích přišlo o život až dva tisíce lidí, převážně muslimů.

Šlo o jeden z nejhorších projevů násilí mezi skupinami obyvatel od vyhlášení nezávislosti na Velké Británii v roce 1947.

Zločinné spolčení

Jak upozorňuje britská stanice BBC, soud v podstatě neřešil, zda obvinění vlak zapálili, nebo ne. Zkoumal, žda se jednalo o zločinné spolčení, či o spontánní jednání skupiny jednotlivců.

Soudce P. R. Patel došel k závěru, že o spolčení šlo, což je další přitěžující okolností.

Původně se přitom vyšetřovatelé domnívali, že se vlak mohl vznítit nešťastnou náhodou.

Svazový stá Gudžarát leží v západní Indii.
Svazový stá Gudžarát leží v západní Indii. | Foto: Wikimedia Commons

"Soudce cítil, že tyto zločiny spadají do kategorie nejkrutějších. Na založení požáru aktivně pracovali, stejně tak, jako se cíleně spolčili," řekl podle agentury AFP po opuštění soudní budovy veřejný prokurátor J.M. Panchal.

Za násilí, které se po útoku na Sabarmati Express rozpoutalo, ale podle zasvěcených pozorovatelů mohla i místní samospráva, v čele s premiérem státu Gudžarát Narendrem Modim. Ten byl dokonce obviňován, že k pomstě na muslimech přímo vybízel. Nic z toho ale soud nepotvrdil.

V době soudního procesu i po vynesení rozsudku byla přijata zvláštní bezpečnostní opatření. Měla předejít případným dalším občanským nepokojům.

Omezeno bylo například zpravodajství ze soudního jednání či právo na shromažďování. V oblasti operovaly i zvláštní policejní jednotky.

 

Právě se děje

Další zprávy