Za volantem sebevražedného vozu Islámského státu zemřel Ir. Jeho cesta začala výrobou alkoholu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 7. 11. 2016 19:03
Irský útočník ve službách islámského státu zaútočil se sebevražedným vozem na irácké šíitské milice jižně od Mosulu. Nedojel k nim, zasáhla ho protitanková střela.
Irácké jednotky už jsou na okrajích Mosulu, přestože Islámský stát klade tuhý odpor.
Irácké jednotky už jsou na okrajích Mosulu, přestože Islámský stát klade tuhý odpor. | Foto: Reuters

Mosul – Sedí za volantem auta speciálně upraveného proti ostřelování. Za zády mají náklad výbušnin. Vědí, že je to jejich poslední jízda.

Sebevražední atentátníci jsou zbraní teroristické organizace Islámský stát (IS) proti irácké armádě a Kurdům postupujícím na Mosul.

Snaží se dojet na pozice nepřítele dříve, než je zastaví protitanková střela.

V sobotu se to jednomu z nich nepodařilo a u vesnice jižně od Mosulu jej zlikvidovali irácké šíitské milice. Vůz explodoval po zásahu raketou. Výbuch několik vojáků zranil, ale nikoho nezabil.

Z ošetřovatele džihádistou

Od začátku ofenzivy na Mosul 17. října byly takových útoků desítky a od začátku války s IS před dvěma roky stovky.

Ten sobotní byl výjimečný tím, kdo seděl za volantem. Abú Usáma Irlandí, původně Terence Kelly. Rodilý Ir a katolík.

V Irsku vyvolalo oznámení Islámského státu (IS) na internetu, doprovázené fotografiemi Kellyho s kalašnikovem, velkou pozornost. Jde o pravděpodobně prvního Ira, který zemřel ve službách IS.

Padesátiletý muž v minulosti pracoval jako ošetřovatel a před šestnácti lety dostal práci v nemocnici v Saúdské Arábii. Tam ale skončil ve vězení za to, že podomácku vyráběl alkohol.

Za mřížemi konvertoval na islám a pro své myšlenky jej získala teroristická síť al-Káida, ke které se hlásil i po návratu do Evropy.

Irsku žil v ústraní ve vesnici Ardagh na severu země, napsaly Irish Times. Známý ale byl z několika vystoupení v televizi, kde obhajoval radikální islamisty.

Baracku Obamovi před jeho návštěvou Irska vyhrožoval a opakovaně protestoval proti tomu, že armádní letectvo USA používá k mezipřistání, tankování a opravám dublinské letiště Shannon.

Chválil útoky 11. září 2001 a hlásil se k britské organizaci al-Muhajiroun, kterou vedl radikální duchovní z Londýna Omar Bakri Mohammed. Tato organizace prezentovala devatenáct útočníků z New Yorku a Washingtonu jako "devatenáct statečných".

Kelly žil v Irsku až do loňského roku, pak odešel do Iráku, aby bojoval za Islámský stát. Jeho sebevražedný útok ale nepomohl.

Šíitské milice, které válčí po boku irácké armády, vesnici za několik hodin dobyly, uvedl list Irish Times s odkazem na své zdroje v Iráku.

IS se podařilo zlákat do Sýrie a Iráku mnoho lidí, kteří konvertovali k islámu v dospělosti a identifikovali se s radikálním islamismem.

Severovýchodně od Mosulu stojí blízko frontové linie křesťanský klášter Mar Mattai. Reportér Martin Novák ho navštívil před útokem na islamisty. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy