Za týden práce jen 13 kokosů, pokud zrovna jsou. Venezuela hladoví a bouří se už přes 50 dní v kuse

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 22. 5. 2017 22:05
Na karton mléka pracují chudí Venezuelané minimálně deset dní. Za jeden den práce si vydělají na pitnou vodu. V kdysi bohaté zemi panuje bída a v nejchudších oblastech také hlad. Už 50 dní v kuse obyvatelé Venezuely protestují v ulicích měst proti politice Nicoláse Madury, kterého z krize viní opozice i tisíce obyčejných lidí. Od té doby na ulici zemřelo 48 lidí. V neděli se pokusil rozčilený dav upálit muže. Podezírali ho, že kradl. V pondělí byl při demonstracích zastřelen osmnáctiletý mladík.
"Maduro je hlad" říká nápis na ceduli demonstranta ve Venezuele.
"Maduro je hlad" říká nápis na ceduli demonstranta ve Venezuele. | Foto: Reuters

Caracas - "Můj manžel nemá pravidelnou práci, ale i když zrovna pracuje, tak to, co vydělá, nám nestačí. Přinese domů 20 000 bolívarů týdně, to je zhruba tak na 13 kokosů," řekla americkým novinářům ze CNN Denis Ester Diasová.

Zatímco podle kurzu na černém trhu takový nákup stojí zhruba čtyři americké dolary (necelých 100 korun), pro obyvatele Venezuely je to astronomická částka.

Dobrat se hodnoty peněz je ale v zemi zmítané krizí příliš komplikované. Lidé proto svoje výdělky i ceny potravin přepočítávají spíše na dny strávené prací.

Na karton mléka za 35 000 bolívarů musí otec od rodiny Diasů pracovat minimálně 10 dní. Větší sud pitné vody stojí 2000 bolívarů, tedy téměř celý den v práci. "Všechno je hrozně drahé," stěžuje si Denis.

Prezident Nicolás Maduro od května letošního roku znovu zvedl minimální mzdu. Venezuelané si od té doby měsíčně vydělají nejméně 200 000 bolívarů, což je podle informací BBC na černém trhu asi 50 amerických dolarů (necelých 1200 korun). Ovšem jen ti, kteří jsou stále zaměstnaní.

A i když peníze zrovna jsou, nemusí to nutně znamenat, že je za co je utratit. I základních potravin je ve Venezuele nedostatek.

V Denisině domě na chudém předměstí metropole Caracasu neteče ani voda. "Nákladní auto s cisternou už se tady nějakou dobu nezastavilo," vysvětluje žena posmutněle nad poloprázdným sudem.

Denis přitom pamatuje lepší časy, kdy byla Venezuela prosperujícím státem a ona nemusela mít strach, že bude hladovět. Její děti a hlavně vnoučata už ale nic jiného než současný hlad a bídu neznají. Každý den jedí jen yuku. Když je rýže, znamená to posvícení.

Venezuelská ekonomika přitom bývala jednou z nejsilnějších v Latinské Americe. Země má jedny z největších zásob ropy na světě, přesto ji loni postihla inflace odhadovaná na 720 procent.

Hluboká ekonomická krize vyhnala obyvatele Venezuely protestovat do ulic. Už to nejsou jen ti, kteří nesouhlasí se socialistickým režimem prezidenta Nicoláse Madury, který si dekrety a obcházením demokraticky zvoleného parlamentu upevňuje svoji moc. Lidé jsou poháněni nejistotou, chudobou a hladem.

48 mrtvých za posledních 50 dní

Země se také zmítá v násilí. Podle listu The New York Times se počet násilných úmrtí v roce 2014 blížil počtu civilních ztrát v Iráku v roce 2004. Novější údaje nejsou známé.

Už přes 50 dní organizuje opoziční hnutí Stůl demokratické jednoty (Mesa de la Unidad Democrática) rozsáhlé demonstrace po celé zemi. Podle vládních zdrojů zahynulo během protestů 48 lidí, opozice hovoří o více než padesáti.

Demonstranti požadují odstoupení prezidenta a vypsání nových voleb. Jsou mezi nimi lidé všech věkových kategorií. I ti, kteří se předtím nikdy o politiku nezajímali.

Na den matek například vyšly do ulic stovky žen. "Dnes přišly venezuelské matky promluvit k vojákům," řekla tehdy novinářům aktivistka Maria Corina Machadová. "Neposlouchejte rozkazy diktátora, který ukradl vaše jídlo a který přinesl krev do této země. Poslouchejte své matky," vzkázala ozbrojencům v ulicích.

Není to však jen politika, co žene lidi do ulic.

Upálit zloděje

Během nedělního protestu se dav v Caracasu pokusil upálit 21letého muže. Stovka lidí ho obestoupila, polila benzínem a zapálila oheň. Zatímco někteří mu přáli smrt, několika jedincům se ho podařilo uhasit a zachránit.

Muž, kterého dav zapálil, utrpěl popáleniny na 80 procentech těla a léčí se v nemocnici.
Muž, kterého dav zapálil, utrpěl popáleniny na 80 procentech těla a léčí se v nemocnici. | Foto: Reuters

Podle prezidenta Madury šlo o politický čin z nenávisti, protože mladík měl údajně vykřikovat, že je chávista (přívrženec politiky Huga Cháveze, na kterou Nicolás Maduro navazuje - pozn. red.). Na místě byl i fotograf agentury Reuters, který ale tvrdí, že dav muže podezíral z krádeže.

V zemi, kde všichni mají málo, si lidé svůj majetek brání. Rabování a drancování obchodů je na denním pořádku. Do západního regionu Tachira kvůli rabování vyslala armáda minulý týden přes 2500 vojáků. Stejně jako při demonstracích během takových akcí umírají lidé, kteří se zoufale snaží obstarat si nějaké jídlo.

"Tohle je naše situace," uzavřela Denis Diasová. "Já osobně pracuji, ale je těžké sehnat pro děti nějaké jídlo. Ale všechno je tak strašně drahé."

Muž hraje uprostřed zuřící venezuelské demonstrace na housle. | Video: Efecto Cocuyo, Ivan Ernesto Reyes
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 2 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy