Prezident Maduro v předvečer demonstrací ve Venezuele předvedl své milice. Armáda mu slíbila věrnost

ČTK ČTK
18. 4. 2017 6:44
"Národní ozbrojené síly potvrzují bezpodmínečnou věrnost prezidentovi," prohlásil armádní velitel a ministr obrany Vladimir Padrino López na shromáždění příslušníků milicí před prezidentským palácem. Madura označil za pravého následníka zesnulého prezidenta Huga Cháveze, kterého vojáci stále hluboce obdivují. Ozbrojené síly jsou neopominutelným hráčem v této latinoamerické zemi zmítané krizí.
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelská armáda v předvečer další vlny velkých protivládních demonstrací vyjádřila "bezpodmínečnou věrnost" socialistickému prezidentovi Nicolásovi Madurovi.

Uvedla to agentura AFP s připomínkou, že ozbrojené síly jsou neopominutelným hráčem v této latinoamerické zemi zmítané krizí.

"Národní ozbrojené síly potvrzují bezpodmínečnou věrnost prezidentovi," prohlásil armádní velitel a ministr obrany Vladimir Padrino López na shromáždění příslušníků milicí před prezidentským palácem. Madura označil za pravého následníka zesnulého prezidenta Huga Cháveze, kterého vojáci stále hluboce obdivují.

"Věrnost se oplácí věrností," zdůraznil Maduro za ovací milicionářů, jejichž počet přislíbil zvýšit ze 100 000 na půl milionu. Tuto ozbrojenou složku původně vytvořil Chávez s cílem vycvičit milion mužů, aby pomáhali armádě bránit revoluci. Podle Madura zůstává tento odkaz živý, protože Venezuela čelí "imperialistické agresi".

Opozice chystá velké demonstrace

Současně ohlásil, že vyšle vojáky do všech koutů země, kde se opozice chystá demonstrace na středeční výročí revoluce z roku 1810. která zemi přinesla nezávislost. Vláda na stejný den slibuje protidemonstrace, a tak panují obavy ze střetů.

"Pryč se zrádci a zradami! Teď není čas váhat. Každý se rozhodne, zda je s vlastí, anebo proti ní," prohlásil prezident. "Zbraň každému milicionáři!" zvolal.

Střety s policií během protestů si od začátku dubna vyžádaly už pět mrtvých a desítky raněných. Opozice se snaží zmobilizovat obyvatelstvo, sužované hospodářskou krizí, a slibuje, že středeční manifestace se stanou počátkem konce režimu, jehož pád považuje za jediné východisko z politické a ekonomické krize.

V pondělí jedenáct latinoamerických zemí ve společném prohlášení vyzvalo Venezuelu, aby zaručila právo na pokojné demonstrace. Tyto státy také zdůraznily, že odmítají násilí, a vyjádřily smutek nad zabitím pěti demonstrantů.

Na počátku poslední vlny demonstrací stál pokus nejvyššího soudu, blízkého Madurovi, přisvojit si pravomoci parlamentu, kde má opozice většinu. O 48 hodin později soud ze svého rozhodnutí vycouval.

Vláda tvrdí, že z ciziny podporovaní vůdci opozice sahají po násilí v snaze připravit ji o moc. To opozice popírá a obviňuje Madura, že sám zavinil strádání země, včetně trojciferné inflace, rostoucí zločinnosti a nedostatku potravin.

Armáda čítající 165 000 mužů ve zbrani a dalších 25 000 v záloze představuje klíčového hráče na scéně, což odráží i složení vlády: 11 z 32 ministrů nosí či nosilo uniformu. Armáda také kontroluje výrobu a distribuci základních potravin, má i ropnou společnost, televizi, banku, automobilku a stavební podnik.

Analytik Benigno Alarcón tvrdí, že velice nepopulární socialistická vláda si kupuje loajalitu vojáků, aby se udržela u moci silou.

Předchozí vlna demonstrací se odehrála v roce 2014 a vyžádala si podle úředních údajů 43 mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy