Továrna General Motors ve Venezuele propustila tisíce lidí přes sms, protesty v zemi pokračují

ČTK ČTK
24. 4. 2017 22:29
2700 zaměstnanců venezuelské továrny automobilky General Motors se dozvědělo prostřednictvím sms, že byli propuštěni. Úřady minulý týden převzaly nad továrnou kontrolu a zabavily její další majetek v zemi. Společnost se proti krokům Venezuely chce bránit. V zemi už více než měsíc pokračují masivní protivládní protesty. Demonstranti v pondělí na hlavních silničních tazích Caracasu tvořili barikády z odpadků a v některých případech i z vyhozených van, čímž na řadě míst zastavili provoz.
Protesty ve Venezuele.
Protesty ve Venezuele. | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelská továrna americké automobilky General Motors propustila 2700 zaměstnanců. Na mobilní telefon jim zaslala sms, že už nejsou jejími zaměstnanci a že jim posílá odstupné na bankovní účet. Dva z nich o tom informovali agenturu Reuters.

Venezuelské úřady minulý týden převzaly kontrolu nad továrnou General Motors Venezolana a zabavily její další majetek v zemi. Soud rozhodl ve prospěch dvou obchodníků, kteří v roce 2000 podali žalobu proti dceřiné společnosti s odůvodněním, že nedodržela dohodnutý prodej 10 000 vozidel.

Zaměstnanci firmy uvedli, že před zveřejněním verdiktu bylo zařízení továrny demontováno. GM není ve Venezuele první firmou, která propustila zaměstnance sms zprávou. Před dvěma lety udělal totéž výrobce čistících prostředků Clorox.

Společnost GM minulý týden oznámila, že kroky venezuelských úřadů považuje za nelegální a hodlá se proti nim bránit. K zabavení majetku největšího amerického výrobce automobilů dochází v době prohlubující se politické a ekonomické krize ve Venezuele.

Automobilový průmysl tam zažívá v posledních letech hluboký propad, kvůli devizové regulaci mu chybějí suroviny a materiál a mnoho továren takřka nevyrábí. Závod GM skončil poté, co výroba automobilů v zemi spadla na rekordní minimum osm vozů denně.

Barikády z odpadků, střety s policií

V zemi mezitím pokračují protivládní protesty. Demonstranti v pondělí na hlavních silničních tazích venezuelské metropole Caracas tvořili barikády z odpadků a v některých případech i z vyhozených van, čímž na řadě míst zastavili provoz.

Střety mezi demonstranty, z nichž někteří házeli kameny a podomácku vyrobené třaskaviny, a bezpečnostními silami, které použily gumové projektily a slzný plyn, si tento měsíc v zemi vyžádaly už deset obětí na životech. Dalších nejméně deset osob přišlo o život během nočního rabování.

"Mám prázdný žaludek, protože nemohu najít nic k jídlu," citovala agentura Reuters šestašedesátiletou Jeannette Canozoovou. Podle ní policie ráno na demonstranty, kteří zabarikádovali silnice v Caracasu, střílela gumové náboje.

Demonstranti byli oblečeni v barvách venezuelské vlajky - tedy ve žluté, modré a červené. Nesli transparenty se slogany namířenými proti kriminalitě a vládě.

Ve státě Táchira demonstranti rovněž blokovali hlavní silnice a někteří z nich v ulicích hráli stolní hry.

Demonstrace většinou začaly ráno v poklidu, ale později odpoledne propukly násilnosti.

Nepokoje ve Venezuele jsou nejhorší od roku 2014. Tehdy během několik měsíců trvajících protestů proti Madurovi přišlo o život 43 lidí.

Současné protesty vypukly poté, co nejvyšší soud koncem března rozhodl převzít pravomoci parlamentu. Soud posléze verdikt pod tlakem zrušil, protesty ale pokračují, neboť podobné kroky blokující práci poslanců činí nejvyšší soud už více než rok, tedy od té doby, co v zastupitelském sboru má většinu opozice.

Socialistická vláda prezidenta Nicoláse Madura tvrdí, že její odpůrci se s podporou USA pokoušejí o převrat. Podle opozice je Maduro diktátor, který zabraňuje pokojným protestům.

Opozice, která si přeje předčasné volby, žádá také propuštění vězněných opozičních aktivistů. Protesty však také souvisejí s hlubokou ekonomickou krizí, kvůli níž je v zemi nedostatek základních potravin a léků. Z krize demonstranti viní socialistickou vládu.

Venezuelská policie během protestů v posledních týdnech zatkla více než 1400 lidí, 636 z nich je pořád ve vazbě. Tvrdí to místní organizace na ochranu lidských práv Penal Forum.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy