Praha - Proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi můžete mít cokoliv, avšak mír na Ukrajině bez něj nebude. Říká to alespoň vlivný ukrajinský podnikatel a viceprezident Ukrajinské hokejové federace Volodymyr Borodenko, jenž v těchto dnech navštívil Českou republiku.
Od náměstka ministra obrany Jakuba Kulhánka tu dostal čestnou plaketu za péči o válečné hroby Čechoslováků na Ukrajině. Borodenko uhradil v květnu ze svých prostředků (13 000 eur) pomník z červeného mramoru jedenácti Čechoslovákům, kteří zahynuli v druhé světové válce v bitvě u ukrajinského Čerňachova. A plánuje další výstavbu či opravu pomníků Čechoslováků padlých na Ukrajině v první či druhé světové válce.
Aktuálně.cz: Ohlas na tohle "sponzorství" vás inspiruje k opravám dalších pomníků či hrobů Čechů a Slováků?
Volodymyr Borodenko: Promiňte, ale tak to není. Nedělám to kvůli ohlasům ani popularitě. Mě jen uchvacuje, jak se staráte o lidi, kteří bojovali a padli za vaši vlast, ale i ty, kteří se na vašem území stali oběťmi válek.
V bývalém Sovětském svazu - a tedy i v zemích, na které se rozdělil - se uvádělo a často stále uvádí jen množství padlých. Neříkám to jako výčitku, ale fakt. Tenhle český přístup zvěčnit, pamatovat si každého padlého, kde se narodil a kde pak i zemřel, mě prostě fascinuje.
Takže jsem se rozhodl, že nezůstanu jen u jednoho pomníku, že v tom budu pokračovat. Mužům i ženám, kteří ve válkách zahynuli, to dlužíme. S tajemníkem českého přidělence obrany v Kyjevě Alešem Štědrým a Pavlem Filipkem z vašeho ministerstva obrany jsme nedávno na Volyni vytipovali místo, kde v první světové válce padlo šedesát Čechů. Velmi pěkný pomník na ještě krásnějším místě by měl být hotov už na podzim.
Stojí to samozřejmě nějaké peníze, ale o ty vůbec nejde. Mně tahle práce prostě přináší neobyčejně velké vnitřní uspokojení.
A.cz: Na Ukrajině se bojuje a ukrajinská armáda na tom není s výcvikem vojáků i s jejich vybavením moc dobře. Nejrůznější občanská sdružení proto pořádají pro ukrajinskou armádu sbírky, kupují (kromě zbraní) polní uniformy, boty, přístroje nočního vidění, ale i potraviny či pohonné hmoty. Nechci se vás dotknout, ale nebylo by teď vhodnější podporovat strádající ukrajinskou armádu?
Nic se neděje, neurážím se. Avšak od obnovy pomníků lidí, bez jejichž oběti bychom my dva spolu pravděpodobně ani nehovořili, se nedám odradit.
A pomoc ukrajinské armádě? Něco vám o ní řeknu. Pomáhal jsem... a nejednou. Peníze jsem dával i v době revoluce na Majdanu, ale tehdy jsem věděl, kam jdou. Avšak dnes? Čerstvě u nás propukl korupční skandál a já jsem ztratil důvěru, že vybrané peníze dostanou ti potřební - v tomto případě vojáci v podobě jídla a vybavení. Takže jsem s finanční podporou ukrajinské armády skončil.
Pokud by mi řekli "zaplať sto neprůstřelných vest pro tyto vojáky, kteří
odjíždějí na východ bojovat proti separatistům", tak to rád udělám. Přestal jsem tomu ale věřit. Armádě jsou třeba nabízeny dva úplně stejné typy neprůstřelných vest. Odlišují se jen v ceně: jedna je za čtyři tisíce a druhá za osmnáct tisíc hřiven. A co myslíte - kterou si armáda kupuje?
A.cz: Když vás tak poslouchám, tak tu za osmnáct tisíc...
Samozřejmě. Proto se nedivte, že do podobných nákupů peníze dávat nebudu. Alespoň do doby, dokud se na této nezištné pomoci Ukrajinců budou přiživovat váleční spekulanti.
A.cz: Ukrajinský prezident Petro Porošenko přichází s mírovým programem: zastavit boje, amnestie separatistům, kteří nespáchali zločiny proti lidskosti, či složení zbraní. Důvěřujete Porošenkovi? Má jeho plán nějakou naději na úspěch?
Chtěl bych mu věřit. Boje utichají... a snad se znovu nerozhoří a utichnou definitivně. Jestli se ale Porošenkovi opravdu podaří prosadit mír, tak ho to velmi posílí - bylo by to jeho první vítězství na postu prezidenta. Jakkoliv si uvědomuji, že zastavení bojů na východě Ukrajiny je velmi složitým procesem.
A.cz: Jaká je budoucnost Ukrajiny? Zvláště pak východních oblastí, které sousedí s Ruskem?
Těžká otázka. Jsem Ukrajinec, který miluje svou zem, ale neznám odpověď. Samozřejmě že bych rád, aby Porošenko přiměl separatisty složit zbraně. Zároveň si ale uvědomuji, že k separatistům se v posledních týdnech přidávají i tamní Ukrajinci. Porošenka čeká velká diplomatická práce, aby je přiměl k mírovým rozhovorům a získal si jejich důvěru i podporu.
A.cz: A nemají lidé na východě Ukrajiny pocit, že Kyjev spustil revoluci a teď najednou neví, co si počít s jejími důsledky? Pocit, že jsou Kyjevu lhostejní, že je hodil přes palubu?
Tyhle názory či nálady se vezou na vlně tragických událostí v Oděse. Lidé, kteří přišli po pádu prezidenta Janukovyče k moci, se dopustili nejedné chyby. Místo aby situaci uklidnili, tak ji svým chováním zbytečně vyhrocovali. A do této vyhrocené situace, kdy nad rozumem vítězily emoce, byl zvolen Petro Porošenko.
Jedno vím bezpečně: válčící východní oblasti Ukrajiny nechtějí být připojeny k Rusku. Ale zároveň se bojí i Kyjeva. Tamní lidé jsou přesvědčeni, že jsou pro Kyjev jen druhořadí občané. I s tímhle se Porošenko bude muset vypořádat.
Nejde tedy jen o složení zbraní, ale také o získání důvěry lidí na východě země. Málokdo si už vzpomíná na úplně první prosbu východních oblastí po revoluci: dejte nám větší ekonomickou svobodu, abychom nemuseli - laicky řečeno - posílat všechny peníze do Kyjeva. Část nám nechte na rozvoj našich měst, vesnic a průmyslu. Porošenko s tím už souhlasí, jenomže mezi tím vypukly boje.
A.cz: Jak se nyní dívají Ukrajinci na Rusko? Jako na nepřítele?
Většina Ukrajinců je až do morku kosti uražena, ponížena: za Krym, za to, že Moskva nechce pochopit, co se na Ukrajině děje... že Ukrajinci mají vlastní představu o budoucnosti své země. Zahanbuje nás i to, že na východě Ukrajiny působí ruští vojenští specialisté, že Rusko vypomáhá separatistům i zbraněmi.
A.cz: Přímé důkazy o této pomoci ale zatím nejsou.
To je fakt. Nikdo přímé důkazy dosud nepřinesl. Odkud by však separatisté vzali moderní protiletecké střely a další výzbroj? Mimochodem ruské výroby. Mír na Ukrajině zůstane proto jen snem, pokud o něm nebudeme jednat i s Ruskem. Moskvu z toho nelze - řečeno sportovním jazykem - jednoduše vyautovat. Bez ruského prezidenta Putina to - ať se nám to líbí, či ne - nepůjde. Vždyť umírají a hynou lidé, dokonce i děti, ženy či starci - každý den. I teď, když spolu hovoříme.
Jakýkoliv způsob, který zastaví válku a pomůže udržet celistvou Ukrajinu, je proto dobrý způsob. A přispět k němu může i Evropská unie. Vlastně musí! Spojené státy by se do toho ale neměly plést, protože jen rozdráždí Rusy. Jako červená kokarda býka v aréně.
A.cz: Jak se vám osobně jeví Petro Porošenko?
Velmi silná, cílevědomá a charismatická osobnost. To není slaboch jako Janukovyč, který jen kradl.