Z Shakespearovy hrobky zřejmě někdo ukradl lebku, odhalil rentgen

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 3. 2016 23:13
Archeologové po zrentgenování hrobky Williama Shakespeara došli k závěru, že z něj nejspíš někdo ukradl lebku. Podle nich rentgen v místě, kde by měla být hlava, vykazuje nezvyklé prázdno. Domnívají se, že by mohlo jít o dílo vykradačů hrobů z 18. století, tzv. lovců trofejí. Hrob dosud nebyl vědci narušen, aby se nenaplnila kletba, která varuje před otevřením. Poznatky z výzkumů zveřejní vědci v dokumentu pro britskou stanici Channel 4.
William Shakespeare
William Shakespeare | Foto: Profimedia.cz

Londýn - Zrentgenování hrobu Williama Shakespeara ukázalo, že někdo nejspíš ukradl jeho lebku. Uvedl to tým archeologů, kteří hrob v jeho rodném Stratfordu nad Avonou zkoumali nejmodernější technologií s cílem odhalit předměty, které mohly být uloženy spolu s tělem slavného anglického dramatika. Co vše objevili uvede dokumentární film, který v sobotu zveřejní britská televizní stanice Channel 4.

"Shakespearův hrob vykazuje podivné prázdno v místě, kde by se měla nacházet jeho hlava. To posiluje dřívější domněnku, že někdy v minulosti nejspíš někdo dramatikovu lebku z hrobu ukradl. Pro mne je velmi, velmi pravděpodobné, že jeho lebka se v hrobě kostela (města Stratfordu nad Avonou) nenachází," řekl podle webu BBC vedoucí týmu Kevin Colls.

Spekulace o zmizení lebky začaly podle britského webu v roce 1879, kdy autoři jedné zprávy tvrdili, že Shakespearovu lebku ukradli z jeho hrobu "lovci trofejí" v roce 1794. Zpráva byla sice později označena za výmysl, ale pochyby přetrvaly.

Moderní technologie umožnila vědcům prozkoumat hrob u příležitosti 400. výročí Shakespearova úmrtí, aniž by hrob opředený kletbou museli narušit. Na náhrobním kameni je epitaf, který vyhrožuje zlým osudem každému, kdo místo a ostatky nějak naruší. Hrob byl v roce 2008 renovován, ale podle komentářů s ním nebylo hýbáno, aby se věštba nenaplnila.

Na místo dramatikova posledního odpočinku ve středozápadní Anglii stejně jako k jeho rodnému domu přijíždějí turisté z celého světa.

Ke 400. výročí Shakespearova úmrtí se v Británii plánuje řada akcí. Návštěvníky Londýna čeká bezplatná výstava nazvaná The Complete Walk, která 23. a 24. dubna představí 37 krátkých filmů o všech hrách slavného Angličana. Londýnské divadlo Shakespeare's Globe oslaví událost o stejném víkendu uvedením čtyř představení Hamleta.

Shakespeare zemřel 23. dubna 1616 ve věku 52 let. Přesný den narození není znám, ale pokřtěn byl podle dobových záznamů 26. dubna 1564.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy