reklama
 
 

Česká hlava pro Hilského. Překladatel a znalec Shakespeara získá nejvyšší vědecké ocenění

Aktualizováno 12. 10. 2015 20:45
Cenu Česká hlava, která je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v Česku, letos získá překladatel a znalec díla anglického dramatika Williama Shakespeara profesor Martin Hilský. Hilského na cenu nominovala Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace počátkem září a vláda dnes návrh schválila. Dvaasedmdesátiletý Hilský přeložil do češtiny celé Shakespearovo dramatické dílo. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. Cena Česká hlava se uděluje od roku 2002 a je s ní spojena odměna jeden milion korun.

Praha - Cenu Česká hlava letos získá profesor Martin Hilský. Návrh na ocenění tohoto překladatele a znalce díla anglického dramatika Williama Shakespeara dnes schválila vláda. Hilského na cenu nominovala Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace počátkem září.

Dvaasedmdesátiletý Hilský přeložil do češtiny celé Shakespearovo dramatické dílo. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. Před čtyřmi lety Hilský obdržel medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství a Státní cenu za překladatelské dílo. Hilský vyučuje anglickou literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na téže fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V minulosti působil také na univerzitách ve Velké Británii a USA.

Národní cena vlády Česká hlava je nejvyšší vědecké vyznamenání v Česku. Uděluje se za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. S cenou je spojena odměna jeden milion korun. Česká hlava se uděluje od roku 2002 a v minulosti ji získali například světoznámý chemik Antonín Holý nebo onkolog Pavel Klener.

autor: ČTK | 12. 10. 2015 20:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama