Česká hlava pro Hilského. Překladatel a znalec Shakespeara získá nejvyšší vědecké ocenění

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2015 20:45
Cenu Česká hlava, která je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v Česku, letos získá překladatel a znalec díla anglického dramatika Williama Shakespeara profesor Martin Hilský. Hilského na cenu nominovala Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace počátkem září a vláda dnes návrh schválila. Dvaasedmdesátiletý Hilský přeložil do češtiny celé Shakespearovo dramatické dílo. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. Cena Česká hlava se uděluje od roku 2002 a je s ní spojena odměna jeden milion korun.
Profesor Martin Hilský
Profesor Martin Hilský | Foto: Dušan Prouza

Praha - Cenu Česká hlava letos získá profesor Martin Hilský. Návrh na ocenění tohoto překladatele a znalce díla anglického dramatika Williama Shakespeara dnes schválila vláda. Hilského na cenu nominovala Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace počátkem září.

Dvaasedmdesátiletý Hilský přeložil do češtiny celé Shakespearovo dramatické dílo. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. Před čtyřmi lety Hilský obdržel medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství a Státní cenu za překladatelské dílo. Hilský vyučuje anglickou literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na téže fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V minulosti působil také na univerzitách ve Velké Británii a USA.

Národní cena vlády Česká hlava je nejvyšší vědecké vyznamenání v Česku. Uděluje se za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. S cenou je spojena odměna jeden milion korun. Česká hlava se uděluje od roku 2002 a v minulosti ji získali například světoznámý chemik Antonín Holý nebo onkolog Pavel Klener.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy