Česká hlava pro Hilského. Překladatel a znalec Shakespeara získá nejvyšší vědecké ocenění

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 10. 2015 20:45
Cenu Česká hlava, která je nejvyšším vědeckým vyznamenáním v Česku, letos získá překladatel a znalec díla anglického dramatika Williama Shakespeara profesor Martin Hilský. Hilského na cenu nominovala Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace počátkem září a vláda dnes návrh schválila. Dvaasedmdesátiletý Hilský přeložil do češtiny celé Shakespearovo dramatické dílo. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. Cena Česká hlava se uděluje od roku 2002 a je s ní spojena odměna jeden milion korun.
Profesor Martin Hilský
Profesor Martin Hilský | Foto: Dušan Prouza

Praha - Cenu Česká hlava letos získá profesor Martin Hilský. Návrh na ocenění tohoto překladatele a znalce díla anglického dramatika Williama Shakespeara dnes schválila vláda. Hilského na cenu nominovala Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace počátkem září.

Dvaasedmdesátiletý Hilský přeložil do češtiny celé Shakespearovo dramatické dílo. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. Před čtyřmi lety Hilský obdržel medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství a Státní cenu za překladatelské dílo. Hilský vyučuje anglickou literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na téže fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V minulosti působil také na univerzitách ve Velké Británii a USA.

Národní cena vlády Česká hlava je nejvyšší vědecké vyznamenání v Česku. Uděluje se za mimořádné celoživotní výsledky v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. S cenou je spojena odměna jeden milion korun. Česká hlava se uděluje od roku 2002 a v minulosti ji získali například světoznámý chemik Antonín Holý nebo onkolog Pavel Klener.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy