Čínští úředníci platí vykradače hrobů, mají kvóty na kremace

ČTK ČTK
4. 11. 2014 19:30
Morbidní kriminalita se objevila kvůli snaze čínské vlády prosadit místo tradičních pohřbů do země kremace, aby se ušetřila cenná zemědělská půda.
Pohřeb, ilustrační foto
Pohřeb, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Peking - Dva čínští úředníci čelí obvinění, že kupovali těla od vykradačů hrobů, aby naplnili vládní kvóty kremací.

Morbidní kriminalita se objevila kvůli snaze čínské vlády prosadit místo tradičních pohřbů do země kremace, aby se ušetřila cenná zemědělská půda.

Úředníci z provincie Kuang-tung kupovali těla od muže, jenž při nočních výpravách na hřbitovy vykopal a ukradl více než 20 mrtvol, napsala agentura Nová Čína.

Obvinění byli pověření vedením pohřební reformy. Těla prý koupili, aby splnili vládní kvótu vyžadovaných kremací a zaplatili za ně celkem 6000 jüanů (asi 10 tisíc korun).

Jaký jim hrozí trest, zatím není jasné.

Čína tradičně uctívá své předky a v mnoha oblastech obyvatelé věří, že zesnulý se nedočká plnohodnotného posmrtného života, pokud jeho tělo není řádně pohřbeno.

Úřady ale v poslední době v řadě měst vyžadují pevně stanovený počet kremací. Obyvatelé se nátlaku na zpopelnění svých blízkých zhusta brání tajnými tradičními pohřby.

V květnu spáchalo šest starších lidí ve východočínské provincii An-chuej sebevraždu, aby se tak postarali, že zemřou dříve, než vstoupí v platnost zákaz pohřbů v rakvi do země.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy