Kostra nalezená pod parkovištěm patří Richardu III.

Martin Novák Martin Novák
4. 2. 2013 15:35
Archeologové pomocí senzorů prohledali prostor pod parkovací plochou v Leicesteru

Londýn - Britové po měsíci potvrdili velký archeologický objev. Kostra nalezená nedávno pod parkovištěm v Leicesteru patří králi Richardu III. Vyplývá to z analýzy DNA.

Angličané tak konečně nalezli hrob svého posledního krále, který zahynul na bojišti. S potvrzením identity ostatků předstoupil v pondělí před novináře šéf týmu archeologů a historiků Leicesterské univerzity Richard Buckley.

Král Richard III. sice vládl Anglii jen dva roky a šestnáct dní, ale do historie se přesto stihl zapsat dost výrazně.

Byl posledním panovníkem dynastie Plantagenetů (ta vládla od 12. století) a také posledním anglickým vladařem, který padl v bitvě. Bylo to 22. srpna 1485.

Jeho postava inspirovala Williama Shakespeara k napsání slavné stejnojmenné hry. S Richardem III. byla až do současnosti spojena i záhada. Právě jeho hrob.

Zde ostatky našli.
Zde ostatky našli. | Foto: Reuters

Bylo jasné, že se nachází v Leicesteru, ale kostel, kam byly vládcovy ostatky uloženy, později zanikl.

Byl zbourán v době vlády Jindřicha VIII. ve třicátých letech šestnáctého století, hrobka podle dobových svědectví měla na místě zůstat, stejně jako základy a část obvodových zdí. Ale jak plynula desetiletí a staletí, ztratilo se povědomí o tom, kde vlastně hrob je.

Pod parkovištěm v Leicesteru objevili loni vědci díky speciálnímu zařízení strukturu, která mohla být zmíněným kostelem. Ukázalo se, že jejich intuice byla správná. 

Richard Buckley už loni v září pro BBC uvedl, že dosavadní poznatky ho vedou k domněnce, že jde o kostel s ostatky Richarda III.

"Máme co do činění s budovou určenou k náboženským účelům, která zjevně kdysi měla velký význam," řekl.

Průzkum pokračoval vyhloubením příkopu. DNA z nalezených ostatků se pak porovnala s DNA žijících potomků Richarda III.

Král Richard III. zemřel v srpnu 1485 v bitvě u Bosworthu, kde jeho vojsko přemohla armáda Jindřicha Tudora, později krále Jindřicha VII. Než Richarda pohřbili, svlékli jeho tělo do naha a vozili ho ulicemi Leicesteru.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy