Kostra nalezená pod parkovištěm patří Richardu III.

Martin Novák Martin Novák
4. 2. 2013 15:35
Archeologové pomocí senzorů prohledali prostor pod parkovací plochou v Leicesteru

Londýn - Britové po měsíci potvrdili velký archeologický objev. Kostra nalezená nedávno pod parkovištěm v Leicesteru patří králi Richardu III. Vyplývá to z analýzy DNA.

Angličané tak konečně nalezli hrob svého posledního krále, který zahynul na bojišti. S potvrzením identity ostatků předstoupil v pondělí před novináře šéf týmu archeologů a historiků Leicesterské univerzity Richard Buckley.

Král Richard III. sice vládl Anglii jen dva roky a šestnáct dní, ale do historie se přesto stihl zapsat dost výrazně.

Byl posledním panovníkem dynastie Plantagenetů (ta vládla od 12. století) a také posledním anglickým vladařem, který padl v bitvě. Bylo to 22. srpna 1485.

Jeho postava inspirovala Williama Shakespeara k napsání slavné stejnojmenné hry. S Richardem III. byla až do současnosti spojena i záhada. Právě jeho hrob.

Zde ostatky našli.
Zde ostatky našli. | Foto: Reuters

Bylo jasné, že se nachází v Leicesteru, ale kostel, kam byly vládcovy ostatky uloženy, později zanikl.

Byl zbourán v době vlády Jindřicha VIII. ve třicátých letech šestnáctého století, hrobka podle dobových svědectví měla na místě zůstat, stejně jako základy a část obvodových zdí. Ale jak plynula desetiletí a staletí, ztratilo se povědomí o tom, kde vlastně hrob je.

Pod parkovištěm v Leicesteru objevili loni vědci díky speciálnímu zařízení strukturu, která mohla být zmíněným kostelem. Ukázalo se, že jejich intuice byla správná. 

Richard Buckley už loni v září pro BBC uvedl, že dosavadní poznatky ho vedou k domněnce, že jde o kostel s ostatky Richarda III.

"Máme co do činění s budovou určenou k náboženským účelům, která zjevně kdysi měla velký význam," řekl.

Průzkum pokračoval vyhloubením příkopu. DNA z nalezených ostatků se pak porovnala s DNA žijících potomků Richarda III.

Král Richard III. zemřel v srpnu 1485 v bitvě u Bosworthu, kde jeho vojsko přemohla armáda Jindřicha Tudora, později krále Jindřicha VII. Než Richarda pohřbili, svlékli jeho tělo do naha a vozili ho ulicemi Leicesteru.

 

Právě se děje

Další zprávy