Londýn/Praha – Sally Jonesová hrála před dvaceti lety na kytaru v dívčí punkové kapele. Dnes šestačtyřicetiletá matka dvou dětí a babička pózuje na sociálních sítích v hidžábu, který nezakrývá jen oči, a v ruce drží samopal.
Už se nejmenuje Sally Jonesová, ale Sakina Hussainová a žije na území, které ovládá Islámský stát. Na svém twitterovém účtu se jménem Umm Hussain al-Britani oslavuje stínání zajatců a vyhrožuje všem "nevěřícím" tímtéž.
Británii a Ameriku označuje za teroristické národy. Její příspěvky na sociálních sítích překypují bojovností a nenávistí vůči zemi a kontinentu, ze kterého pochází.
#British Um Hussain Al-Britani believed to have joined #ISIS says she will "behead Christians with a blunt knife" pic.twitter.com/Sxh37yDnmZ
— E | Resistance (@ResistanceER) 1. Září 2014
Islamisté bývají tradičně označováni jako utlačovatelé žen, kterým sotva dovolují vycházet na ulici nebo se projevovat nějakou samostatnou aktivitou.
V Afghánistánu za vlády Tálibánu to možná platilo, ale Islámský stát jde jinou cestou. Ženy bere, protože jsou především důležité jako nástroj propagandy. Lákají přes internet další lidi pro džihád v Iráku a Sýrii.
Institut pro strategický dialog v Londýně (ISD) vypracoval studii o islamistkách v Iráku a Sýrii. Vychází jak ze svědectví, tak z analýz sociálních sítí.
Závěr? Přibližně každý šestý člověk, který přijel do Islámského státu, aby za něj bojoval nebo mu pomáhal, je žena. V některých případech jde o manželky, které následují své muže.
Jiné jedou samy a dobrovolně. Nezřídka jde o konvertitky, které se nenarodily jako muslimky, ale islám přijaly v dospělosti. Jako Sally Jonesová / Sakina Hussainová.
"Mnoho žen opouští západní země, protože tam mají pocit odcizení od většinové společnosti, cítí omezení při praktikování své víry nebo chtějí přispět k vytvoření islámské utopie. Zlákaly je romantické představy a touha po dobrodružství.
Ženy jsou pro Islámský stát velmi důležité jako rebranding. Dělají z něj méně teroristickou skupinu a více státní útvar," řekla agentuře AFP Jayne Huckerbyová z Duke University, která se specializuje na zatím dost opomíjené téma - ženy a terorismus.
Analytici z ISD se zabývali vzkazy na Twitteru a Facebooku, které ženy pobývající na území Islámského státu publikují.
Je to směs propagandy, oslavy násilí a brutality, odmítání všeho cizího. A také varování, že muslimka, která přijede sama, by se měla vdát.
Svobodné ženy mají údajně v Rakce k dispozici jakési hotely nebo ubytovny, ale jsou nabádány, aby si našly manžele. Některé se vdaly vícekrát, když muž zemřel v boji v Iráku či Sýrii.
"Chci sestry varovat před představami, že sem přijedou a nevdají se. To je tady velmi těžké a závisíme velmi na podpoře bratrů. Není to jako na Západě, kde jdete do Walmartu (síť amerických nákupních center – pozn. red.) a pak zase zpět domů," tweetovala žena, která si říká Umm Layth.
ISD se ve své studii zabývá ženami z Rakouska, Británie, Kanady, Francie a Nizozemska.
"Jejich násilnická rétorika a oddanost věci, které slouží, se v podstatě ničím neliší od mužů," říká spoluautor studie Ross Frenett.
V jednom z tweetů například stojí: "Můj nejlepší přítel je granát."
Že ženami nepohrdá, prokázal Islámský stát i návrhem výměny zajatého jordánského pilota za teroristku Sadžídu Rišávíovou. Ta se v roce 2005 účastnila sebevražedného atentátu v hotelích v Ammánu, ale výbušnina na těle jí neexplodovala, takže skončila v rukou jordánské policie.
Libanonci zase na konci roku zatkli Sadžídu Dulajmíovou, exmanželku vůdce Islámského státu Abú Bakra Bagdádího. Podle jednoho z vyšetřovatelů je při výsleších velmi tvrdá a odmítavá, vůbec nespolupracuje.
Dokument ISD o ženách ve službách Islámského státu najdete ZDE.