Rafah - Z hraničního města Rafah v Gaze se stal jeden velký blízkovýchodní bazar. Podle britského deníku Times se do Egypta vydalo už 350 tisíc Palestinců.
Hemžení na hranici začalo, když palestinské hnutí Hamás ve středu ráno na sedmnácti místech prorazilo hraniční zeď do Egypta. Pásmo Gazy bylo Izraelem více méně uzavřeno po sedm měsíců.
Bazar pod širým nebem
Egyptský Rafah nyní podle BBC vypadá, jako kdyby ho Gaza anektovala. Nákup a prodej potravin, paliva, cigaret, domácích zvířat a dokonce i velbloudů se odehrává na ulicích pod širým nebem. Na hranici se hned objevili směnárníci nabízející americké dolary, egyptské libry i izraelské šekely.
Cigarety v Gaze už stojí polovinu toho co předevčírem a naopak ceny v egyptské části Rafahu letí vzhůru. Některé věci je už prý dokonce možné v Gaze pořídit levněji.
750 egyptských pohraničníků zatím nehodlá hemžení nijak omezovat.
"Řekl jsem, aby je nechali přijít se najíst, nakoupit potraviny. Pokud nebudou ozbrojeni," citoval britský Independent egyptského prezidenta Husního Mubaraka.
Hranice má být opět uzavřena až poté, co se všichni Palestinci vrátí domů.
Odříznutá Gaza
Gaza byla od loňského června, kdy v pásmu převzalo kontrolu islamistické hnutí Hamás, prakticky odříznuta. Minulý týden Izrael Gazu uzavřel úplně a později i přerušil dodávky paliva pro místní elektrárnu. Přibližně polovina z 1,5 milionu Palestinců v Gaze tak zůstala bez proudu.
Židovský stát zatím prolomení hranice nekomentoval, náměstek ministra obrany Matan Vilnaj však ve čtvrtek v armádním rádiu připustil, že Tel Aviv hodlá veškeré vazby s Gazu přerušit.
"Pokud je Gaza otevřena druhé straně, ztrácíme nad ní zodpovědnost. Takže se od ní chceme odříznout," citovala Vilnaje agentura Reuters. "Chceme jim zastavit dodávky elektřiny, přestat je zásobovat vodou a léky, tak aby to přicházelo odjinud."
Vilnajovo silné čtvrteční prohlášení je v kontrastu s tím, co tvrdil ještě o den dříve izraelský premiér Ehud Olmert. Ten zdůraznil, že Izrael nepřestane "s dodávkami jídla dětem nebo léků potřebným."
Kdo z koho?
Otázkou nyní je, kdo bude nyní prolomenou hranici regulovat. Ke společnému postupu Egypťanů a Palestinců už vyzvalo vedení Hamásu.
"Nechceme kontrolovat všechno, jsme součástí palestinského lidu," prohlásil v Hamás TV vůdce hnutí v Gaze a bývalý palestinský premiér Ismaíl Haníja.
Vedení organizace odmítá že by za prolomenm bariéry stál Hamás. Připouštějí to však nižší šarže.
Podle britských Timesů byla operace připravována měsíce dopředu a Hamás na mnoha místech 6 metrů vysokou kovovou zeď rozřezal kyslíkovo-acetylenovým plamenem.
"Díval jsem se na to několik posledních měsíců," řekl Timesům pohraniční palestinský strážník Abú Usáma. "Byla to práce vlády."
Demonstrace v islámském světě
Ačkoliv egyptská policie proti proudícím Palestincům dosud žádné kroky nepodnikla, demonstraci 2000 lidí kterou na podporu Gazanů uspořádalo v Káhiře islamistické Muslimské bratrstvo, rozehnala obušky.
Podle agentury Reuters se jednalo o jeden z největších protestů v zemi za posledních několik let. 500 lidí egyptská policie podle vlastních slov v různých částech Egypta zatkla.
Na podporu Palestinců se demonstrovalo i v Bejrútu, San'á nebo Teheránu.