Tisíce Palestinců proudí do Egypta. Prorazili hranici

gaz
23. 1. 2008 19:11
Jíst se musí. Uvnitř VIDEO+FOTOGALERIE
Svoboda pohybu, jakkoli nestandardně vynucená, je pro většinu Palestinců vítanou změnou
Svoboda pohybu, jakkoli nestandardně vynucená, je pro většinu Palestinců vítanou změnou | Foto: Reuters

Gaza City - Palestinští ozbrojenci ve středu ve dvě hodiny ráno vyhodili do vzduchu zeď, která stojí na hranici mezi Gazou a Egyptem. Tisíce Palestinců nyní proudí do Egypta.

Podle stanice CNN je v hraniční zdi nejméně šest otvorů, které jsou dále rozšiřovány bagry, a egyptští policisté nedělají nic, aby pohybu lidí z jedné země do druhé zabránili.

K dírám ve zdi nyní jezdí stovky automobilů, které vykládají místní obyvatele a ti přes zeď přelézají. Většina z nich jde do Egypta nakoupit zásoby jídla, léků a pohonných hmot, které jsou v pásmu nedostatkovým zbožím.

Izrael, který sice psámo Gazy vojensky vyklidil v létě roku 2005, ale stále kontroluje jeho hranice a vzdušný prostor, udržuje teritorium v takřka naprosté izolaci. Humanitární organizace hovoří o krizi. 

Do Egypta na léčení

Někteří Gazané jsou podle zpráv obtěžkáni mnoha zavazadly a zřejmě chtějí v Egyptě strávit více času. Mnoha nemocným Palestincům, kteří se léčí v egyptských nemocnicích, neumožňovaly hraniční restrikce vyjet, a toto je příležitost, na kterou čekali.

Hraniční přechod Rafah mezi Gazou a Egyptem je víceméně permanentně uzavřený od té doby, co v červnu minulého roku převzalo vládu nad pásmem Gazy islamistické hnutí Hamás, se kterým Izrael neudržuje diplomatické styky.

Jen několik hodin předtím, než ozbrojenci zeď odpálili, na protest proti blokádě v Rafahu demonstrovaly palestinské ženy, které se přes hranici pokoušely dostat 6 nemocných. Podle palestinských doktorů jich egyptští policisté obušky, vodními děly a střelbou 60 zranili.

Po přestřelce mezi Palestinci a Egypťany byl některým Gazanům umožněn průchod.

Gazané bez paliva a elektřiny

Kvůli humanitární krizi v Gaze v úterý arabské státy svolaly jednání Rady bezpečnosti OSN. Palestinci na něm obvinili Izrael, že blokádou vytváří ekonomické podmínky, které způsobí další násilnosti.

Židovský stát namítá, že se blokádou snaží své občany chránit před neustálými útoky palestinských podomáckou vyrobených raket Kasám.

K situaci v Gaze se vyjádřila i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

"Mluvili jsme s Izraelci o tom, že je důležité, aby tam nevypukla humanitární krize," prohlásila Riceová k reportérům na palubě letadla do Berlína. "Řekli, že humanitární krizi nechtějí a že chápou, jak moc je elektřina a palivo v Gaze potřeba."

Polovina lidí bez práce

Izrael v úterý blokádu částečně uvolnil a poslal do Gazy dodávky léků, plynu na vaření a paliva pro místní elektrárnu. Podle Palestinců je to však málo.

Sedmdesát procent elektřiny do Gazy dodává Izrael. I tyto dodávky jsou však ohroženy. Možností zastavit či přerušit je se nyní zabývá izraelský generální prokurátor Menachem Mazúz.

V Gaze žije na velmi malém prostoru 1,5 milionu lidí. Polovina obyvatel je nezaměstnaných a 80 procent Gazanů přijímá humanitárním pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy