Linec - Země, v níž vládnou holandské poměry. Tak mluví o České republice čím dál víc Rakušanů z regionů, které s Českem bezprostředně sousedí.
Nejde však o pochvalu za lahodné sýry či krásné tulipány. "Holandskými poměry" mají na mysli bující výrobu drog a obchod s omamnými látkami, který má přesah i do Rakouska. A kriminalisté jim dávají zapravdu.
V některých rakouských okresech u hranic s Českou republikou eviduje policie zvýšený počet drogově závislých. Dřív se k nim návykové látky dostávaly hlavně obávanou balkánskou cestou. Teď se však situace mění.
"(Rakouská) drogová scéna je čím dál častěji zásobována drogami z Česka," napsal s odvoláním na hornorakouskou policii list Oberösterreichische Nachrichten.
Žádané zboží z Česka
Koncem března zatkli kriminalisté u hornorakouského Vöcklabrucku dva drogové dealery. Obchodovali s kokainem a heroinem. Zboží dováželi z Česka.
V Dolních Rakousích zase před časem zadrželi dvacetiletého mladíka, který od českých výrobců nakupoval konopí a metamfetamin (v Česku známý jako pervitin). Policie ho zadržela po několikaměsíčním sledování v momentě, kdy s novým zbožím přejížděl česko-rakouskou hranici.
Zatímco extáze z Rakouska pomalu mizí a LSD se už skoro vůbec nevyskytuje, po heroinu je tu stále velká poptávka.
Na vzestupu je i už zmiňovaný pervitin, o němž Rakušané stále častěji mluví jako o "droze z Česka".
Do varen pervitinu je blízko
Problémy s masovou výrobou pervitinu přiznává i česká Národní protidrogová centrála. Podle nové výroční zprávy je Česko největším výrobcem metamfetaminu v Evropě.
Jen loni detektivové odhalili 341 varen. Téměř vždy šlo o malé "domácí" kuchyňské laboratoře.
Varny pervitinu se nacházejí po celém území České republiky, včetně příhraničních regionů. Zboží tak je dobře dostupné jak pro dealery a drogově závislé z Česka, tak pro překupníky a uživatele z okolních zemí.
"Rakušané mají do (českých) laboratoří blízko," řekl listu Oberösterreichische Nachrichten kriminalista Hans-Jürgen Hofinger, který se hornorakouskou drogovou scénou zabývá. Kvalita zboží z českých varen ale kolísá, upozornil.
Znovu kontroly na hranicích?
Na zprávy o sílícím přílivu drog z Česka okamžitě zareagovali rakouští politici. Zejména ti z krajně pravicových stran, kteří se v minulosti vytrvale bránili zrušení kontrol na rakousko-českých hranicích.
Rakouský obchod s narkotiky podle nich zásadně ovlivnila nová - a "příliš liberální" - česká legislativa. Od ledna v Česku mimo jiné platí, že lze beztrestně držet méně než 1,5 gramu heroinu, jeden gram kokainu či 15 gramů marihuany.
"Nový český zákon o omamných látkách vede k intenzivnějšímu pašování drog přes hraniční přechody s Českem," uvedl Rainer Widmann, hornorakouský mluvčí krajně pravicového Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ).
"Čeští drogoví dealeři by měli od začátku vědět, je Horní Rakousy jsou pro ně konečná," uvedl s tím, že by Vídeň v této souvislosti měla uvažovat i o dočasném obnovení kontrol na česko-rakouských hranicích.
Praha zákonem o omamných látkách "zas jednou" ignoruje rakouské bezpečnostní zájmy, přidali se i Svobodní (FPÖ).
Kritika ze všech stran
Změnu českého zákona o drogách ale v Rakousku nekritizuje jen krajní pravice. Ministryně vnitra Maria Fekterová (ÖVP) už v lednu na tiskové konferenci uvedla, že ji česká právní úprava "dělá velké starosti".
Před novým "nebezpečím z Česka" varovali počátkem roku i rakouští policisté.
"Naši lidé za hranicemi omamnou látku okusí, než si ji koupí, a pak v tomto stavu nasednou do auta a pojedou domů," řekl Alois Lissl, hornorakouský ředitel pro bezpečnost.
Z v Česku platné legislativy nejsou nadšeni ani rakouští odborníci. Podle Christopha Lagemanna, šéfa protidrogové prevence v Linci, jsou "všichni rakouští experti zvědaví, jak se bude situace v Česku vyvíjet dál, v příštích několika letech".