Britského lorda před nacisty zachránil Nicolas Winton. Nyní pomáhá dětem z Calais

Simone Radačičová Simone Radačičová
27. 10. 2016 15:20
Alfred Dubs přicestoval do Velké Británie krátce před vypuknutím druhé světové války. Byl jedním z 669 dětí, které zachránil Nicolas Winton. Nyní čtyřiaosmdesátiletý lord sám pomáhá dětem a mladistvým bez doprovodu. Těm, kteří jsou v uprchlickém táboře v severofrancouzském přístavu Calais.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn – Dlouholetému labouristickému politikovi Alfredu Dubsovi se letos na jaře po mnoha peripetiích podařilo prosadit dodatek k britskému imigračnímu zákonu.

Na jeho základě se Londýn zavázal přijmout blíže neurčený počet dětských uprchlíků, kteří se do Evropy dostali bez doprovodu rodičů či jiných příbuzných.

Právě tyto děti patří mezi nejohroženější skupinu běženců. Hrozí jim násilí i sexuální vykořisťování. Často se také stávají oběťmi pašeráků.

Lord Dubs původně počítal, že na britské ostrovy se dostanou děti například z Itálie nebo Řecka, které se potýkají s největším náporech uprchlíků.

To se ale zatím příliš nedaří a do Británie na základě "Dubsova dodatku" z těchto zemí přicestovalo asi jen několik desítek dětí a mladistvých.

Zlom přišel teprve v několika posledních týdnech. Krátce předtím, než francouzské úřady začaly vyklízet uprchlický tábor v Calais, jemuž se kvůli otřesným podmínkám přezdívá "Džungle", se na ostrovy dostalo asi 200 dětí a mladistvých.

Do této skupiny patří děti, které už mají příbuzné v Británii a mohou tak využít programu na slučování rodin. Druhou jsou pak malí uprchlíci, kteří sice nemají žádné pojítko s Británií, spadají ale do skupiny nejzranitelnějších, a proto mohou využít "Dubsova dodatku".

Díky němu za kanál La Manche dorazilo prvních zhruba 60 zranitelných dětí a mladistvých. Nejčastěji se jednalo o mladé dívky z Eritreje. "Do této skupiny patřili ti vůbec nejzranitelnější, tedy mladé dívky, kterým hrozilo obrovské riziko sexuálního vykořisťování a zneužití od pašeráckých gangů," uvedla labouristická poslankyně Yvette Cooperová.

"Je to skvělý začátek," komentoval Dubs příjezd prvních dětí z Calais. A brzy nebudou jediné. "V příštích třech týdnech přijmeme několik stovek dalších dětí," oznámila nedávno ministryně vnitra Amber Ruddová s tím, že malí uprchlíci přijdou v rámci slučování rodin i zmíněného dodatku lorda Dubse.

Není divu, že se snaží utéct

Sám Dubs nedávno Calais navštívil a setkal se s dětmi, které tam pobývaly. "Žijí tu v chatrčích nebo v provizorních stanech. Mají jen jedno jídlo denně, nemají dost potravin a nemohou počítat s žádnou jinou podporou než od dobrovolníků," řekl během své zářijové cesty listu The Guardian.

"Není divu, že je tu násilí. Není divu, že se tak zoufale pokoušejí utéct. Není překvapující, že dělají vše možné, aby se dostaly za kanál La Manche. V jejich situaci bych dělal to samé," řekl.

Pražský rodák Alfred Dubs se do Velké Británie dostal v roce 1939 coby šestileté dítě. Jeho rodičům se ho tehdy podařilo dostat do jednoho z vlaků, které z československé metropole vypravil Nicolas Winton.

Z cesty si pamatuje jen útržky. "Na nádraží mě vyprovodila maminka. Vzpomínám si na maminku a její přítelkyni. A na vojáka, který měl na ramenou svastiku." V Británii ho vyzvedl otec, kterému se už předtím podařilo dostat vízum a odstěhovat se do Británie. Nakonec za nimi dorazila i Dubsova matka.

"Je tu určité pokušení si domyslet, co jsem si myslel jako šestileté dítě. Ale v takovém věku si toho nic moc nepamatujete. Nevěděl jsem, co se děje. Nemohl jsem rozumět."

Dubs je přesvědčen, že osobní zkušenost mu dává možnost lépe porozumět tomu, co cítí děti, které bez rodičů a příbuzných uvízly v Calais. "Některým z nich pomohli uprchnout rodiče, jiným pašeráci. Utíkají, protože mají strach ze smrti, války, bombardování – takže nemají úplně odlišnou motivaci, než jsem měl já."

 

Právě se děje

před 17 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy