Před válkami prchá 28 milionů dětí, téměř polovinu tvoří Afghánci a Syřani

ČTK ČTK
7. 9. 2016 11:49
Na 28 milionů dětí po celém světě muselo odejít ze svých domovů kvůli válečným konfliktům. Informoval o tom Dětský fond OSN (UNICEF), podle kterého se dalších 20 milionů dětí ocitlo na ulici kvůli násilí a chudobě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York – Na světě žije 28 milionů dětí, které musely kvůli válečným konfliktům opustit domovy, dalších 20 milionů dětí pak muselo odejít z domovů kvůli kriminálnímu násilí či chudobě. Ve 45 procentech případů šlo o afghánské a syrské děti.

V dokumentu nazvaném Unrooted (Vykořenění) Dětský fond UNICEF rovněž varoval před nárůstem počtu nezletilých bez doprovodu, kteří žádají v zahraničí o azyl, v roce 2015 jich bylo 100 000. To je třikrát více než v roce 2014.

Z 28 milionů dětí prchajících před válkami či jinými druhy ozbrojených konfliktů jich 17 milionů patří k takzvaným vnitřním uprchlíkům, jsou tedy na útěku v rámci své vlasti. Zbylých jedenáct milionů dětí se uchýlilo do zahraničí, jeden milion z nich pak patří k žadatelům o azyl, jejichž status zatím nebyl určen.

Stále více dětí se na cestu vydává samo. V loňském roce podalo žádost o azyl v 78 zemích 100 000 nezletilců bez doprovodu. Tuto skupinu uprchlíků UNICEF považuje za obzvláště ohroženou, dětem navíc často chybí jakékoli doklady.

Na 20 milionů dětí podle UNICEF muselo odejít z domovů kvůli chudobě či válkám gangů.

UNICEF také upozornil, že dětští běženci a migranti čelí řadě rizik včetně utonutí během cest přes moře, podvýživě, dehydrataci, únosům, znásilněním či vraždám. Po příjezdu do jiné země jsou navíc často terčem diskriminace a xenofobních nálad.

"Svět se čas od času dozví příběhy jednotlivých dětských běženců, konkrétnímu dítěti je pak schopen pomoci. Když ale mluvíme o milionech, vyvolává to pobouření a podtrhuje potřebu řešit rostoucí počet problémů," citovala agentura AP Emily Garinovou, která je autorkou zprávy UNICEF.

Zpráva žádá mezinárodní společenství, aby poskytlo ochranu, vzdělání a zdravotní služby vykořeněným dětem a aby vlády řešily kořeny příčin masové migrace a masového uprchlictví.

Zemí, která nyní hostí nejvíce uprchlíků a pravděpodobně i nejvíce dětských běženců, je podle UNICEF Turecko. Žádné kompletní údaje ale nejsou k dispozici. Nejvíce běženců v přepočtu na počet obyvatel žije v Libanonu, jehož oficiální populace činí 4,5 milionu lidí. V průměru každý pátý člověk v Libanonu je uprchlík. Následuje Jordánsko s 87 běženci na tisíc obyvatel a Turecko s 32 uprchlíky na tisíc obyvatel.

V Evropě je rekordmanem Švédsko, které se stará o 17 běženců na tisíc obyvatel. Německo, kam většina migrantů a uprchlíků mířících do Evropy směřuje, pak o čtyři uprchlíky na tisíc obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy