Před válkami prchá 28 milionů dětí, téměř polovinu tvoří Afghánci a Syřani

ČTK ČTK
7. 9. 2016 11:49
Na 28 milionů dětí po celém světě muselo odejít ze svých domovů kvůli válečným konfliktům. Informoval o tom Dětský fond OSN (UNICEF), podle kterého se dalších 20 milionů dětí ocitlo na ulici kvůli násilí a chudobě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York – Na světě žije 28 milionů dětí, které musely kvůli válečným konfliktům opustit domovy, dalších 20 milionů dětí pak muselo odejít z domovů kvůli kriminálnímu násilí či chudobě. Ve 45 procentech případů šlo o afghánské a syrské děti.

V dokumentu nazvaném Unrooted (Vykořenění) Dětský fond UNICEF rovněž varoval před nárůstem počtu nezletilých bez doprovodu, kteří žádají v zahraničí o azyl, v roce 2015 jich bylo 100 000. To je třikrát více než v roce 2014.

Z 28 milionů dětí prchajících před válkami či jinými druhy ozbrojených konfliktů jich 17 milionů patří k takzvaným vnitřním uprchlíkům, jsou tedy na útěku v rámci své vlasti. Zbylých jedenáct milionů dětí se uchýlilo do zahraničí, jeden milion z nich pak patří k žadatelům o azyl, jejichž status zatím nebyl určen.

Stále více dětí se na cestu vydává samo. V loňském roce podalo žádost o azyl v 78 zemích 100 000 nezletilců bez doprovodu. Tuto skupinu uprchlíků UNICEF považuje za obzvláště ohroženou, dětem navíc často chybí jakékoli doklady.

Na 20 milionů dětí podle UNICEF muselo odejít z domovů kvůli chudobě či válkám gangů.

UNICEF také upozornil, že dětští běženci a migranti čelí řadě rizik včetně utonutí během cest přes moře, podvýživě, dehydrataci, únosům, znásilněním či vraždám. Po příjezdu do jiné země jsou navíc často terčem diskriminace a xenofobních nálad.

"Svět se čas od času dozví příběhy jednotlivých dětských běženců, konkrétnímu dítěti je pak schopen pomoci. Když ale mluvíme o milionech, vyvolává to pobouření a podtrhuje potřebu řešit rostoucí počet problémů," citovala agentura AP Emily Garinovou, která je autorkou zprávy UNICEF.

Zpráva žádá mezinárodní společenství, aby poskytlo ochranu, vzdělání a zdravotní služby vykořeněným dětem a aby vlády řešily kořeny příčin masové migrace a masového uprchlictví.

Zemí, která nyní hostí nejvíce uprchlíků a pravděpodobně i nejvíce dětských běženců, je podle UNICEF Turecko. Žádné kompletní údaje ale nejsou k dispozici. Nejvíce běženců v přepočtu na počet obyvatel žije v Libanonu, jehož oficiální populace činí 4,5 milionu lidí. V průměru každý pátý člověk v Libanonu je uprchlík. Následuje Jordánsko s 87 běženci na tisíc obyvatel a Turecko s 32 uprchlíky na tisíc obyvatel.

V Evropě je rekordmanem Švédsko, které se stará o 17 běženců na tisíc obyvatel. Německo, kam většina migrantů a uprchlíků mířících do Evropy směřuje, pak o čtyři uprchlíky na tisíc obyvatel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Další zprávy