Foto: Syrské děti na strastiplné cestě s rodiči na Západ

Foto: Syrské děti na strastiplné cestě s rodiči na Západ
Dětští uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos. Jejich rodiče se rozhodli odejít ze Sýrie.
Nekončící občanská válka je v pozadí toho, proč se desetitisíce lidí rozhodly nyní vydat do západní Evropy.
Dosavadní perspektivou pro miliony Syřanů byl život v utečeneckých táborech v Libanonu, Jordánsku, Turecku či Iráku. Na snímku libanonský tábor pro uprchlíky ze Sýrie v Zátarí. Letos v březnu zde evidovali 83 000 uprchlíků. Úřad OSN pro uprchlíky přitom registruje více než čtyři miliony syrských běženců, kteří opustili svoji zemi.
Civilisty ze Sýrie vyhání bombardování jejich měst. Na snímku trosky budov v městě Doumá poblíž Damašku, kde podle místních explodovaly kontejnerové bomby. Snímek z 22. srpna 2015.
Foto: Reuters
Štěpán Plaček Zahraničí Štěpán Plaček, Zahraničí
30. 8. 2015 9:32
Ozbrojenci, omračující granáty, překonávání zátarasů, únavný pochod, spaní u silnic. Tak si děti uprchlíků zapamatují cestu z domoviny zmítané občanskou válkou do západní Evropy.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy